Correll_Dohlmann

Jochum Christian BejerAge: 9 months17321732

Name
Jochum Christian Bejer
Birth about February 1732 22
Alias
Jokum Kristian Bejer

Christening March 25, 1732 (Age 53 days)
Death of a motherJohanna Christensdatter Steensøn
about June 1, 1732 (Age 4 months)
Death about November 25, 1732 (Age 9 months)
Burial November 28, 1732 (3 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: September 21, 1731Nykøbing Falster kirke
5 months
himself
Jochum Christian Bejer
Birth: about February 1732 22Nykøbing Falster
Death: about November 25, 1732Nykøbing Falster
Father’s family with Cathrine Dorthe Jensdatter - View this family
father
step-mother
Marriage: April 24, 1733Nykøbing Falster kirke
12 years
half-sister
-13 years
half-brother
Johan Vilhelm Bejer
Birth: about December 6, 1732 22 22Nykøbing Falster sogn
Death: about December 7, 1732Nykøbing Falster sogn
1 year
half-brother
Johan Jacob Bejer
Birth: about November 30, 1733 23 23Nykøbing Falster
Death: about July 22, 1739Nykøbing Falster
23 months
half-sister
Margrete Bejer
Birth: about October 1735 25 24Nykøbing Falster
Death: about December 5, 1740Nykøbing Falster
2 years
half-sister
Johanne Kathrine Bejer
Birth: about November 23, 1737 27 27Nykøbing Falster
Death: about February 20, 1738Nykøbing Falster
16 months
half-sister
3 years
half-sister
7 years
half-brother

Shared note
ID 121-1: Jochum Christian Bejer alias Jokum Kristian Bejer Født: ca. feb. 1732 i Nykøbing F. og døbt 25-03-1732 i kirken i Nyk. F. og båret af Edvardt Hincheldeis hustru - søn af (ID 242) bogbinder Johan Simon Bejer og (ID 242a) Johanna Christensdatter Steensøn. Båret af Edvardt Hincheldei's hustru. Kilde: KB-opslag 88, side 86. Nykøbing Falster sogn. E.M. År 1705-1750. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=154111#154111,25698181 Se også - KB-afskriften: Jokum Kristian Bejer døbt 25-03-1732, båret af Edv. Hincheldejs hustru. KB-opslag 353, nr. 18. Nykøbing Falster sogn. E.M. År 1705-1750. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=154111#154111,25698446 Død ca. 25-11-1732: Jochum Christian Bejer dør ca. 25-11-1732 og bliver begravet fredag den 28-11-1732 på Nykøbing Falsters kirkegård. Johan Simon bogbinders barn. Kilde: KB-opslag 160, højre side, midt for. Nykøbing Falster sogn. E.M. År 1705-1750. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=154111#154111,25698253 Se også - KB-afskriften: Johan Simon bogbinders barn begravet 28-11-1732. (alias Jochum Christian Beyer). KB-opslag 417, nr. 101. side 279. Nykøbing Falster sogn. E.M. År 1705-1750. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=154111#154111,25698510