Correll_Dohlmann

Anne Magdalene MathiasdatterAge: 52 years17821835

Name
Anne Magdalene Mathiasdatter
Birth May 4, 1782 38 37
Alias
Anna Magdalene Mathiesen, Anne Magdalene Matthiasdatter og Anne MaleneMathiasdatter

Hjemmedøbt about May 4, 1782
Christening July 28, 1782 (Age 2 months)
MarriageJens Andersen BergenView this family
March 6, 1817 (Age 34 years)
Birth of a son
#1
Hans Matthias Jensen
March 15, 1823 (Age 40 years)
Christening of a sonHans Matthias Jensen
April 13, 1823 (Age 40 years)
Death of a fatherMathias Pedersen
June 21, 1830 (Age 48 years)
Death January 11, 1835 (Age 52 years)
Burial January 16, 1835 (5 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: December 3, 1773Stege kirke
8 years
herself
Family with Jens Andersen Bergen - View this family
husband
herself
Marriage: March 6, 1817Garnisons kirke, Kbh.
6 years
son
Jens Andersen Bergen + Maren Hansdatter - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: October 12, 1836Slangerup kirke

Shared note
Anne Magdalene Mathiasdatter Ved dåben indskrevet som Anne Mallene alias Anna Magdalene Mathiesen, Anne Magdalene Matthiasdatter og Anne Malene Mathiasdatter Født: 04-05-1782 i Udby, Stege sogn og døbt 28-07-1782 i Stege kirke: "(1782) Mathias Pedersen og hustru Engeborg Hansdatter af Udby en datter til kirke d. 28. juli født d. 4. majus (maj) hjemmedøbt, kaldet Anne Mallene frembåren af Anne Peders. Hos gik Karen Olsdatter. Faddere: Jens Pedersen, Rasmus Mathiesen, Anders Olsen. (Moderen) introduceret d. 28. juli." Kilde: KB-opslag 103, nr. 4. Stege s. Mønbo h. Præstø a. År 1765-1791. Kæreste i 1813 med Peder Johansen, indsidder i Udby. Søn: Anders Pedersen, f. 18-07-1814 på Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh. og døbt der 23-07-1814. Anmærkn.: Indført i det almindelige jordemoderfødselsregister. S47. Nr. 694. Kilde: KB-opslag 27. Barn nr. 592. Mor nr. 590. Den Kgl. Fødselsstiftelse. År 1813-1816. KB_075_4_008_K02-02-A. Barnefader: Peder Johansen, f. ca. 1782. Død 15-04-1819: Peder Johansen, indsidder i Udby, Stege sogn, dør 15-04-1819, Udby, Stege, 37 år gl., og bliver begravet 19-04-1819 i fri jord fra Stege kirke. Kilde: KB-opslag 167, nr. 17. Stege sogn. Mønbo herred. Præstø amt. År 1815-1821. KB_550_2_001_K05-11-A Gift 06-03-1817: Jens Andersen (Bergen), S. v. D.L.R (Soldat ved Danske Livregiment) gifter sig 06-03-1817 i Garnisons kirke, Kbh. med Anna Magdalene Mathiesen (Mathiasdatter). Kilde: KB-opslag 383, nr. 62. Garnisons sogn. År 1814-1826. KB_019_2_002_K10-30-A. Død 11-01-1835: Anne Malene Mathiasdatter dør 11-01-1835 i Slangerup sogn og bliver begravet 16-01-1835 på Slangerup kirkegård. Afbygger Jens Andersen Bergens hustru i Manderup, 55 år og 5 mdr. gl. (læs: 52 år gl.). Kilde: KB-opslag 518, nr. 1. Slangerup s. Lynge-Frederiksborg h. Frederiksborg a. År 1824-1836. KB_213_2_002_K18-19-A. Folketællinger: FT-1787: Præstø, Mønbo, Stege Landdistrikt, Udbye, 50, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1787, B7869 Matthias Pedersen, 40, Gift, Mand, Huusmand og Vogtere Ingeborg Hansdatter, 40, Gift, hans Kone Didrich Matthiisen, 15, Ugift, deres børn Hans Matthiisen, 11, deres børn Kirstine Matthiasdatter, 7, deres børn >> Ane Malene Matthiasdatter, 6, deres børn Bente Kirstine Matthiasdatter, 2, deres børn Forældrene i 1801: FT-1801: Præstø, Mønbo, Stege Landdistrikt, Udbye, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, B4808: >> Matthias Pedersen, 51, Gift, Husbonde, Huusmand og Vogter >> Ingeborg Hansdatter, 50, Gift, Hans Kone Kirsten [Matthiasdatter], 21, Ugift, Deres Børn Benthe Kirstine [Matthiasdatter], 15, Ugift, Deres Børn FT-1834: Frederiksborg, Lynge-Frederiksborg, Slangerup Købstad, Manderup Bye, et Huus, 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, B5624: Jens Andersen, 54, Gift, Hønsekræmmer >> Ane Malene Mathiasdatter, 53, Gift, hans Kone Anton Jensen, 14, Ugift, deres Børn Hans Jensen, 11, Ugift, deres Børn Ludvig Jensen, 9, Ugift, deres Børn ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Anne Magdalene Mathiasdatter er 2 x tipoldemor til Annelise Kjær Dohlmann f. Jensen -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------