Correll_Dohlmann

Johanne Kathrine BejerAge: 2 months17371738

Name
Johanne Kathrine Bejer
Birth about November 23, 1737 27 27
Alias
Johanne Cathrine Bejer

Christening January 1, 1738 (Age 39 days)
Death about February 20, 1738 (Age 2 months)
Burial February 23, 1738 (3 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: April 24, 1733Nykøbing Falster kirke
12 years
younger sister
-13 years
elder brother
Johan Vilhelm Bejer
Birth: about December 6, 1732 22 22Nykøbing Falster sogn
Death: about December 7, 1732Nykøbing Falster sogn
1 year
elder brother
Johan Jacob Bejer
Birth: about November 30, 1733 23 23Nykøbing Falster
Death: about July 22, 1739Nykøbing Falster
23 months
elder sister
Margrete Bejer
Birth: about October 1735 25 24Nykøbing Falster
Death: about December 5, 1740Nykøbing Falster
2 years
herself
Johanne Kathrine Bejer
Birth: about November 23, 1737 27 27Nykøbing Falster
Death: about February 20, 1738Nykøbing Falster
16 months
younger sister
3 years
younger sister
7 years
younger brother
Father’s family with Johanna Christensdatter Steensøn - View this family
father
step-mother
Marriage: September 21, 1731Nykøbing Falster kirke
5 months
half-brother
Jochum Christian Bejer
Birth: about February 1732 22Nykøbing Falster
Death: about November 25, 1732Nykøbing Falster
Mother’s family with Hans Christensen Lerche - View this family
step-father
mother
Marriage: after April 27, 1759Nykøbing Falsker kirke

Shared note
ID 121-5: Johanne Kathrine Bejer alias Johanne Cathrine Bejer Født: ca. 23-11-1737 i Nykøbing Falster og døbt nytårsdag 01-01-1738 i Nykøbing Falster kirke, båret af Jacob Jacobsens hustru. Datter af (ID 242) bogbinder Johan Simon Bejer og (ID 243) Cathrine Dorthe Jensdatter Bang. Kilde: KB-opslag 112 øverst. Nykøbing Falster sogn. E.M. År 1705-1750. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=154111#154111,25698205 Se også - KB-afskriften: 01-01-1738 blev bogbinder Johan Simon Bejer's dtr. Johane Katrine døbt i Nykøbing Falster kirke. Kilde: KB-opslag 361, nr. 1 (år 1738). Nykøbing Falster sogn. E.M. År 1705-1750. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=154111#154111,25698454 Død ca. 20-02-1738: Johanne Cathrine Bejer dør ca. 20-02-1738 i Nykøbing Falster, 2 mdr. gl. og bliver begravet 23-02-1738, 1. søndag i fasten, på Nykøbing Falster kirkegård. Johan Bejer, bogbinders mindste datter. Kilde: KB-opslag 169. Nykøbing Falster sogn. E.M. År 1705-1750. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=154111#154111,25698262 Se også - KB-afskriften: Bogbinder Johan Bejers m. dtr. (mindste datter) Johanne Katrine begravet 23-02-1738. Kilde: KB-opslag 421, nr. 5. Nykøbing Falster sogn. E.M. År 1705-1750. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=154111#154111,25698514