Correll_Dohlmann

Niels Peder Nielsen1860

Name
Niels Peder Nielsen
Birth May 1, 1860 25 29
Alias
Niels Peter Nielsen

Christening July 22, 1860 (Age 2 months)
Birth of a brotherCarl Christian Nielsen
January 17, 1864 (Age 3 years)
Occupation
Arbejdsmand

Christening of a brotherCarl Christian Nielsen
March 25, 1864 (Age 3 years)
Death of a maternal grandfatherJørgen Jørgensen
before November 21, 1865 (Age 5 years)

Death of a maternal grandmotherMaren Kirstine Nielsdatter
November 21, 1865 (Age 5 years)
Birth of a brotherCarl Laurits Nielsen
January 1, 1868 (Age 7 years)
Christening of a brotherCarl Laurits Nielsen
March 8, 1868 (Age 7 years)
Death of a fatherJohan Nielsen
December 14, 1895 (Age 35 years)
Death of a motherKaren Marie Jørgensdatter
after 1901 (Age 40 years)

Death of a brotherCarl Laurits Nielsen
April 17, 1913 (Age 52 years)
Burial of a brotherCarl Laurits Nielsen
April 24, 1913 (Age 52 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: about 1859
16 months
himself
4 years
younger brother
4 years
younger brother
Mother’s family with Peder Andersen - View this family
step-father
mother
Divorce: 1854
10 months
half-brother

Shared note
Niels Peder Nielsen alias Niels Peter Nielsen Født: 01-05-1860 i Hillerød, Frederiksborg sogn og døbt 22-07-1860 i Frederiksborg Slotskirke - søn af Johan Nielsen og hustru Karen Marie Jørgensdatter på 29 år, i Hillerød. Anm.: Moderens 2. barn. Kilde: KB-opslag 45, nr. 14. Frederiksborg sogn. Lynge-Frederiksborg h. Frederiksborg a. År 1851-1861. KB_196_2_004_K02-21-A. Konfirmeret 12-04-1874: Niels Peder Nielsen i Herlev (Nørre Herlev sogn), f. 01-05-1860 i Hillerød, Frederiksborg sogn og døbt 22-07-1860 i Frederiksborg Slotskirke, søn af indsidder i Herløv, Johan Nielsen og hustru Karen Marie Jørgensdatter i Herløv, tidligere i Hillerød, bliver konfirmeret 12-04-1874 i Nørre Herlev kirke. Kilde: KB-opslag 8, nr. 12. Nørre Herlev sogn. Lynge-Frederiksborg h. Frederiksborg a. År 1870-1891. KB_205_2_005_K01-08-A. Den 22-05-1893 står arbejdsmand Niels Peter Nielsen, boende i Rudersdal, fadder ved sin niece Dagmar Eline Nielsen's dåb Lyngby kirke, Kongens Lyngby. Folketælling: FT-1880: Frederiksborg, Lynge-Frederiksborg, Lynge, Lynge, En Gaard, 2, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, C7347 Jakob Johansen, 66, Gift, Husfader, Gaardejer, Her i Sognet Karen Margrethe Jakobsen, 61, Gift, Hans Hustru, Her i Sognet Johan Christopher Jakobsen, 25, Ugift, Søn, der arbejder ved Gaarden, Her i Sognet >> Niels Peder Nielsen, 19, Ugift, Tjenestekarl, Frederiksborg