Correll_Dohlmann

Jens Pedersen1854

Name
Jens Pedersen
Birth October 23, 1854 23
Alias
Jens Petersen

Christening October 28, 1854 (Age 5 days)
Marriage of a parentJohan NielsenKaren Marie JørgensdatterView this family
about 1859 (Age 4 years)

Birth of a half-brotherNiels Peder Nielsen
May 1, 1860 (Age 5 years)
Occupation
Postbud i 1884 i Hillerød

Christening of a half-brotherNiels Peder Nielsen
July 22, 1860 (Age 5 years)
Birth of a half-brotherCarl Christian Nielsen
January 17, 1864 (Age 9 years)
Christening of a half-brotherCarl Christian Nielsen
March 25, 1864 (Age 9 years)
Death of a maternal grandfatherJørgen Jørgensen
before November 21, 1865 (Age 11 years)

Death of a maternal grandmotherMaren Kirstine Nielsdatter
November 21, 1865 (Age 11 years)
Birth of a half-brotherCarl Laurits Nielsen
January 1, 1868 (Age 13 years)
Christening of a half-brotherCarl Laurits Nielsen
March 8, 1868 (Age 13 years)
Death of a motherKaren Marie Jørgensdatter
after 1901 (Age 46 years)

Death of a half-brotherCarl Laurits Nielsen
April 17, 1913 (Age 58 years)
Burial of a half-brotherCarl Laurits Nielsen
April 24, 1913 (Age 58 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Divorce: 1854
10 months
himself
Mother’s family with Johan Nielsen - View this family
step-father
mother
Marriage: about 1859
16 months
half-brother
4 years
half-brother
4 years
half-brother

Shared note
Jens Pedersen alias Jens Petersen Født: 23-10-1854 i Torpmagle, Torup sogn og døbt 28-10-1854 i Torup kirke - søn af ugift Karen Marie Jørgensdatter af Torpmagle, og udlagt barnefader ungkarl Peder Andersen af Meløse. Kilde: KB-opslag 32, nr. 20. Torup sogn. Strø h. Frederiksborg a. År 1841-1864. KB_1891_241_2_003_0031a-FM Postbud Jens Petersen af Hillerød er den 18-05-1884 forlover ved halvbroderen Carl Christian Nielsens bryllup i Nørre Herlev kirke med pigen Karen Larsen af Hammersholt. Arbejdsmand Jens Petersen og hustru, Valdemarsgade 35, Kbh. står den 06-07-1888 fadder ved nevøen Laurits Christian Nielsen's dåb i Skt. Matthæus kirke, Kbh., søn af Carl Christian Nielsen og hustru Karen Larsen, Saxogade 28, 3. sal, Kbh. Folketælling: FT-1860: Frederiksborg, Lynge-Frederiksborg, Hillerød Købstad, Hillerød, Hillerød Torv en Gaard, NO., Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, C1175: Jens Nielsen, 28, Ugift, Gaard Ejer, Ølstykke Frederiksborg Amt Christensen, 68, Gift, Skolelærer, Pensionist, Ølstykke Frederiksborg Amt Lola Christensen, 65, Gift, Hustruen, Ølstykke Frederiksborg Amt Karen Nielsdatter, 20, Ugift, Søster til Ejeren, Ølstykke Frederiksborg Amt Johan Nilsen, 27, Gift, Tjenestekarl, Herlev Karen Marie, 29, Gift, Tjenestekarls Kone, Gørløse * Jens Peder, 5, Ugift, Barn, Torup paa Værket? Johan Peder Smed, 14, Ugift, Tjenestedreng, Hillerød