Correll_Dohlmann

Sidse Marie Olsdatter1832

Name
Sidse Marie Olsdatter
Birth February 4, 1832
Alias
Sidse Marie Larsen f. Olsdatter

Christening March 4, 1832 (Age 29 days)
Birth of a daughter
#1
Karen Marie Hansen
April 1, 1855 (Age 23 years)
MarriageHans Christian LarsenView this family
April 28, 1855 (Age 23 years)
Christening of a daughterKaren Marie Hansen
April 28, 1855 (Age 23 years)
Marriage of a childEmil JensenKaren Marie HansenView this family
about 1885 (Age 52 years)

Death

Shared note
Sidse Marie Olsdatter alias Sidse Marie Larsen f. Olsdatter Født: 04-02-1832 i Lille Karleby, Lyndby sogn og døbt 04-03-1832 i Lyndby kirke - datter af indsidder Ole Johansen og hustru Ellen Magrethe Nielsdatter af Lille Karleby. Kilde: KB-opslag 142. Lyndby sogn. Voldborg h. Roskilde a. År 1814-1834. KB_256_2a_001_K05-20-A. Gift 28-04-1855: Ungkarl Hans Christian Larsen på 29 år, af Særløse, Kirke Hvalsø sogn, (vac. d. 12-09-1827 af Gråbell, hjemme i Særløse) gifter sig 28-04-1855 i Lyndby kirke, Voldborg herred med pigen Sidse Marie Olsdatter, af Lille Karlebye, 23 år gl. (vac. 14-03-1833 af Rauchen), boende hjemme hos faderen (læs: Ole Johansen). Tillysning: 09-04-1855. Kilde: KB-opslag 110, nr. 2. Lyndby sogn. Voldborg herred. Roskilde a. År 1835-1860. KB_262_2_001_K04-30-A. Folketællinger: FT-1840: Roskilde, Voldborg, Lyndby, Lille Karlebye, 13, en Gaard, 73-F2, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, C8062: Ole Johansen, 37, Gift, Indsi. og Arbeidsmand Ellen Magrethe Nielsdatter, 36, Gift, Hans kone Maren Kirstine Olsdatter, 13, Ugift, Deres børn >> Sidse Marie Olsdatter, 8, Ugift, Deres børn Karen Sophie Olsdatter, 6, Ugift, Deres børn Johanne Olsdatter, 2, Ugift, Deres børn Maren Bu...??, 76, Enke, Almisselem FT-1845: Roskilde, Voldborg, Lyndby, Lille Karlebye, et huus, 66, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, B7859: Ole Johansen, 43, Gift, arbeidsmand, dto [Lyndbye] Ellen Magrethe Nielsdatter, 42, Gift, hans kone, dto [Lyndbye] >> Sidse Marie Olsdatter, 14, Ugift, deres børn, dto [Lyndbye] Karen Sophie Olsdatter, 11, Ugift, deres børn, dto [Lyndbye] Johanne Olsdatter, 7, Ugift, deres børn, dto [Lyndbye] Ane Magrethe Olsdatter, 4, Ugift, deres børn, dto [Lyndbye] Maren Hansdatter, 82, Ugift, almisselem, dto [Lyndbye] Hans Nielsen, 45, Ugift, almisselem, dto [Lyndbye]