Correll_Dohlmann

Erling Borch CorellAge: 79 years19302010

Name
Erling Borch Corell
Birth September 18, 1930 31 22
Alias
Erling Christensen

Christening December 26, 1930 (Age 3 months)
Death of a paternal grandfatherAlbert Michael Corell
November 6, 1946 (Age 16 years)
Death of a paternal grandmotherAne Marie Kirstine Hansen
August 27, 1959 (Age 28 years)
Occupation
Bankfunktioner. Bankbetjent

Death April 14, 2010 (Age 79 years)

Burial April 22, 2010 (8 days after death)
Shared note
ID 56-5c11a2: Erling Borch Corell alias Erling Christensen Født: 18-09-1930 på Rigshospitalet, Kbh. og døbt 26-12-1930 (2. juledag) i Tårnby kirke, Kbh. - søn af (ID 56-5c11a) vinduespolerer Ove Mikael Corell, f. 06-07-1899 på Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh., og hustru Solveig Andersen, f. 11-11-1907 i Oslo, Fødselsstiftelsen, Norge, boende Hindholm Alle 13, Tårnby, Kastrup. Faddere: Frk. Aase Andersen, Louis Piosgade 7, Kbh., bar barnet. Moderen samt fru Tove Corell, Glostrup og forretningsfører Albert Mikael Corell (barnets farfar), Hindholm Alle 14, Tårnby, Kastrup. Forældrene ægteforenet 29-03-1930 på Københavns Rådhus, Kbhvns. Magistrat. Kilder: KB-opslag 32, side 29. Tårnby. År 1928-1939. KB_1892_046_3_032_0029a-FM https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=158008#158008,26529961 samt KB-opslag 116, nr. 1339. Rigshospitalets Præsteembede. K.M. År 1920-1931. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?epid=17117786#154694,25810342 Konfirmeret 08-10-1944 i Kristkirken, Kbh.: Erling Borch Corell, kaldt Erling Christensen, bliver konfirmeret i Kristkirken, Kbh. Søn af vinduespudser Ove Mikael Corell og hustru Solveig f. Andersen - skilt. Siden 1936 i ægteskab med chauffør Thorkild Anton Emil Christensen, Ellebjergvej 20, 2. tv. Kbh. Kilde: KB-opslag 141, nr. 27. Kristkirkens sogn, Kbh. K.M. År 1928-1945. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=153033#153033,25490189 Erhverv: Bankfunktioner. Bankbetjent Gift 05-06-1954: Ugift bankfunktioner Erling Borch Corell, P. Knudsens Gade 128, Kbh. (f. 18-09-1930 på Rigshospitalet, Kbh., søn af vinduespolerer Ove Mikael Corell og hustru Solveig Andersen) gifter sig 05-06-1954 i Ålborg Vor Frelsers kirke med ugift montrice Jytte Lauritsen, Knudsbølvej 20, Rødovre (f. 31-03-1934 i Kapernaum sogn, Kbh., datter af jord- og betonarbejder Kaj Thorkild Lauritsen og hustru Gurli Vera Lilli Jensen). Lysning i Islev kirke, Kbh. Vidner: Brudens forældre. Kilde: KB-opslag 89, nr. 31. Ålborg Vor Frelsers sogn. År 1950-1958. KB_1892_C151B_G_007C_0086a-V. Død 14-04-2010: Erling Borch Corell dør 14-04-2010 og bliver begravet 22-04-2010 fra Ullerød kirke. Kilde: Dødsannonce (Hillerød).