Correll_Dohlmann

Ane Mette JørgensenAge: 34 years18691903

Name
Ane Mette Jørgensen
Birth February 4, 1869
Alias
Ane Mette Kjær f. Jørgensen

Christening April 21, 1869 (Age 2 months)
MarriageJens Søren Nielsen KjærView this family
January 13, 1893 (Age 23 years)
Birth of a daughter
#1
Birthe Margrethe Kjær
April 15, 1893 (Age 24 years)
Christening of a daughterBirthe Margrethe Kjær
June 4, 1893 (Age 24 years)
Birth of a daughter
#2
Ane Dorthea Kjær
November 11, 1894 (Age 25 years)
Birth of a daughter
#3
Alvilda Kjær
September 17, 1896 (Age 27 years)
Christening of a daughterAlvilda Kjær
December 6, 1896 (Age 27 years)
Birth of a son
#4
Morten Bryder Kjær
September 28, 1898 (Age 29 years)
Christening of a sonMorten Bryder Kjær
December 26, 1898 (Age 29 years)
Birth of a son
#5
Valdemar Kjær
April 6, 1901 (Age 32 years)
Christening of a sonValdemar Kjær
June 8, 1901 (Age 32 years)
Death February 22, 1903 (Age 34 years)
Burial February 26, 1903 (4 days after death)
Family with Jens Søren Nielsen Kjær - View this family
husband
herself
Marriage: January 13, 1893Besser kirke, Samsø
3 months
daughter
19 months
daughter
Ane Dorthea Kjær
Birth: November 11, 1894 25 25Holmsborg, Langemark Mark, Besser sogn, Samsø
Death: November 13, 1985Besser Hovedgade 27, Besser, Samsø
22 months
daughter
2 years
son
3 years
son
Jens Søren Nielsen Kjær + Ane Dorthea Nielsen - View this family
husband
husband’s wife
step-son
3 years
step-daughter
4 years
step-son
step-son
Niels Kjær
step-daughter
step-son
Frede Kjær
step-daughter
3 years
step-son
2 years
step-daughter
Ane Mette Kjær
Birth: September 13, 1926 57 43Holmsborg, Besser sogn, Samsø
Death: September 16, 1926Holmsborg, Besser sogn, Samsø

Shared note
Ane Mette Jørgensen alias Ane Mette Kjær f. Jørgensen Født: 04-02-1869 i Besser sogn, Samsø og døbt 21-04-1869 i Besser kirke - datter af gårdmand Jørgen Philipsen og hustru Ane Margrethe Jensen på 34 år, i Besser. Faddere: Gårdmandskone Karen Maria Fabricius f. Tønnesen, hendes mand Rasmus Jørgen Fabricius. Jørgen Høi, Rasmus Jensen Lund og Ole Jørgensen Skipper - alle i Besser. Kilde: KB-opslag 117, nr. 2, side 172. Besser s. Samsø h. Skanderborg a. År 1860-1891. KB_C437B_A_001_K04-28-A. Gift 13-01-1893: Ungkarl Jens Søren Nielsen Kjær, møllersvend på 23 år, boende på Holmsborg, Langemark Mark (f. 27-01-1869 på Holmsborg, søn af husmand Niels Mortensen Kjær og hustru Ane Jensdatter på Holmsborg) gifter sig 13-01-1893 i Besser kirke, Samsø med pige Ane Mette Jørgensen på 23 år, boende i Langemark, f. 04-02-1869 i Besser, datter af gårdmand Jørgen Philipsen og hustru Ane Margrete Jensen i Besser). Forlovere: Snedker Peter Jørgen Olesen i Tranebjerg og husmand Niels Jørgen Jørgensen i Langemark. Lyst for parret 4 gange. Kilde: KB-opslag 100, nr. 1, side 181. Besser s. Samsø h. Skanderborg a. År 1892-1901. KB_1892_C437B_G_002_0181a-V. Jens Søren Nielsen Kjær og hustru Ane Mette Kjær f. Jørgensen får sammen 5 børn. Død 22-02-1903: Ane Mette Kjær f. Jørgensen dør 22-02-1903 på Holmsborg, Besser sogn, Samsø birk, 34 år gl., og bliver begravet 26-02-1903 på Besser kirkegård, Samsø birk. Husmand Jens Søren Nielsen Kjærs hustru på Holmsborg. Født i Besser, datter af gårdmand Jørgen Philipsen og hustru Ane Margrete Jensen, Besser. Sidste fælles bopæl: Holmsborg. Kilde: KB-opslag 189, nr. 3, side 227. Besser s. Samsø h. Skanderborg a. År 1902-1914. KB_1892_C437B_G_003_0227a-DK. Folketælling: FT-1901: Holbæk, Samsø, Besser, Langemark, Besser, 10c, 177, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1901, C1857: Jens Søren Nielsen Kjær, 27/1 69, Gift, Husfader, Boelsmand, Besser Holbæk (indehaver af et boelsmandssted = et mindre landbrug) >> Ane Mette Kjær, 4/2 69, Gift, Husmoder, Besser Holbæk Birthe Magrete Kjær, 15/4 93, Ugift, Barn, Besser Holbæk Ane Dorthea Kjær, 11/11 95 (læs: 11-11-1894), Ugift, Barn, Besser Holbæk Avilda Kjær, 17/9 97(læs: 17-09-1896), Ugift, Barn, Besser Holbæk Morten Bryder Kjær, 2/9 98 (læs: 28-09-1898), Ugift, Barn, Besser Holbæk Niels Mortensen Kjær, 18/6 30 (læs: 11-07-1830), Enkemand, Aftægtsmand, Onsbjerg Holbæk