Correll_Dohlmann

Urania Kadæa Wilhelmina RosendahlAge: 75 years19051981

Name
Urania Kadæa Wilhelmina Rosendahl
Birth April 21, 1905 34
Alias
Mina Ponton

Adoption

Hjemmedøbt June 16, 1905 (Age 56 days)
Birth of a half-sisterElse Karla Margrete Petersen
May 18, 1908 (Age 3 years)
Birth of a half-sisterValborg Linnéa Alfrida Petersen
May 18, 1908 (Age 3 years)
Christening of a half-sisterElse Karla Margrete Petersen
July 12, 1908 (Age 3 years)

Christening of a half-sisterValborg Linnéa Alfrida Petersen
July 12, 1908 (Age 3 years)

Birth of a half-brotherKaj Alfred Hjalmar Hansen
September 12, 1909 (Age 4 years)
Birth of a half-brotherGunnar Halfdan Zenecka Stenberg
September 12, 1909 (Age 4 years)
Christening of a half-brotherKaj Alfred Hjalmar Hansen
October 12, 1909 (Age 4 years)

Christening of a half-brotherGunnar Halfdan Zenecka Stenberg
October 12, 1909 (Age 4 years)

Death of a half-brotherKaj Alfred Hjalmar Hansen
about January 1910 (Age 4 years)
Adoption of a half-sisterElse Karla Margrete Petersen
August 12, 1912 (Age 7 years)

Adoption of a half-sisterValborg Linnéa Alfrida Petersen
August 12, 1912 (Age 7 years)

Death of a fatherOlof Wilhelm Vingren Rosendahl
February 26, 1939 (Age 33 years)
Death of a half-sisterValborg Linnéa Alfrida Petersen
1976 (Age 70 years)

Death 1981 (Age 75 years)

Family with parents - View this family
father
mother
herself
Father’s family with Anna Sofie Caroline Petersen - View this family
father
step-mother
Divorce: about 1910forholdet opløst
-19 months
half-sister
half-sister
16 months
half-brother
Kaj Alfred Hjalmar Hansen
Birth: September 12, 1909 39 34Malmø, Sverige
Death: about January 1910Malmø, Sverige
half-brother

Shared note
Urania Kadæa Wilhelmina Rosendahl Oprindelig døbt Urania Kadæa Andersen *) alias Mina Ponton Født: 21-04-1905 på Prinsessegade 34, 3. sal, Kbh. i Vor Frelser sogn og hjemmedøbt der 16-06-1905 - datter af sømand August Andersen og hustru Karoline Petersen, 32 år. Forældrene viet 24-07-1903 i Asserum kirke (Asarum Kirke, Asarum Församling, Blekinge, Sverige) Kilde: KB-opslag 200, nr. 49. Vor Frelser. År 1903-1907. KB_1892_047_3_071_0199a-FK. *) Formentlig navneændring til: Urania Kadæa Wilhelmina Rosendahl. Urania Kadæa Wilhelmina (Mina) bliver adopteret af Olof Wilhelm Vingren Rosendahl og dennes hustru i Trelleborg, idet Olof Wilhelm Vingren Rosendahl har vedkendt sig faderskabet til "Mina". Død 1981: Mina Ponton dør i 1981, ca. 75 år gl. Kilde: Bengt Stenberg ----------------- Note: I V. Skrävlinge församlingsbok i Skåne oplyses Urania Kadæa Wilhelmina som værende ægte datter af ”Carolina Birgersson". Moderen kan have giftet sig til navnet Birgersson, og da Karoline/Carolina ved "Mina's" fødsel var gift med sømand August Andersen, kunne barnet registreres som "ægtefødt" datter.