Correll_Dohlmann

Rasmus Jørgen NielsenAge: 68 years18451914

Name
Rasmus Jørgen Nielsen
Birth August 21, 1845
Alias
Rasmus Nielsen

Occupation
Husmand og stenhugger i Koldby

Hjemmedøbt August 22, 1845 (Age 1 day)
Christening October 19, 1845 (Age 59 days)
MarriageFrederikke Christiane Margrethe Hedvig NielsenView this family
April 23, 1874 (Age 28 years)
Birth of a daughter
#1
Ane Dorthea Nielsen
December 22, 1882 (Age 37 years)
Christening of a daughterAne Dorthea Nielsen
April 26, 1883 (Age 37 years)
Death of a wifeFrederikke Christiane Margrethe Hedvig Nielsen
August 16, 1910 (Age 64 years)
Burial of a wifeFrederikke Christiane Margrethe Hedvig Nielsen
August 19, 1910 (Age 64 years)
Death June 6, 1914 (Age 68 years)
Burial June 11, 1914 (5 days after death)
Shared note
Rasmus Jørgen Nielsen alias Rasmus Nielsen Født: 21-08-1845 i Torup by, Besser sogn og hjemmedøbt der 22-08-1845. Fremstillet 19-10-1845 i Besser kirke - søn af husmand Niels Peder Rasmussen og hustru Abelone Jørgensdatter i Torup by, Besser sogn. Anm.: Vaccineret 03-07-1846 af Mønsted. Faddere: Gårdmand Niels Snedkers kone Bodil Mortensdatter i Thorup. Gårdmand Hans Møller, ibd = samme sted. Gårdmand Mads Jørgen Sørensen i Langemark. Ole Sørensen i Tranebjerg. Kilde: KB-opslag 28, nr. 12. Besser sogn. Samsø h. Skanderborg a. År 1838-1859. KB_C437A_A_005_K01-27-A. Erhverv: Husmand og stenhugger i Koldby by og sogn Gift 23-04-1874: Ungkarl Rasmus Jørgen Nielsen af Thorup, f. 21-08-1845 i Torup by, Besser sogn, vaccineret 03-07-1846 af Mønsted, gifter sig 23-04-1874 i Koldby kirke med pigen Frederikke Christiane Margrethe Hedevig (læs: Hedvig) Nielsen, f. 07-04-1851 i Koldby sogn, datter af snedker Jørgen Christian Nielsen af Koldby. Vaccineret 22-06-1857 af Gundel - Koldby. Forlovere: S. Sørensen og J. N. Holm. Kilde: KB-opslag 29, nr. 2, side 28. Koldby s. Samsø h. Skanderborg a. År 1852-1891. KB_C435_A_011_K01-28-A. Død 06-06-1914: Rasmus Jørgen Nielsen dør 06-06-1914 i Koldby by og sogn, Samsø Birk, 68 år gl. og bliver begravet 11-06-1914 på Koldby kirkegård, Koldby sogn, Samsø Birk. Stenhugger i Koldby by og sogn, Samsø Birk. Afdøde er født 21-08-1845 i Thorup by, Besser sogn, Samsø Birk. Hans forældre: Husmand Niels Peder Rasmussen og hustru Abelone Jørgensdatter i Thorup by, Besser sogn, Samsø Birk. Afdøde var enkemand. Hans afdøde hustru hed Frederikke Christine Margrethe Hedevig (læs: Hedvig) Nielsen. Sidste fælles bopæl var i Koldby by og sogn. Kilde: KB-opslag 185, nr. 7. Koldby s. Samsø h. Skanderborg a. År 1904-1915. KB_1892_C435_G_008_0219a-DM.