Correll_Dohlmann

Frederikke Christiane Margrethe Hedvig NielsenAge: 59 years18511910

Name
Frederikke Christiane Margrethe Hedvig Nielsen
Birth April 7, 1851
Alias
Frederikke Christiane Margrethe Hedvig Nielsen f. Nielsen

Occupation
Huskone

Hjemmedøbt May 9, 1851 (Age 32 days)
Christening July 9, 1851 (Age 3 months)
MarriageRasmus Jørgen NielsenView this family
April 23, 1874 (Age 23 years)
Birth of a daughter
#1
Ane Dorthea Nielsen
December 22, 1882 (Age 31 years)
Christening of a daughterAne Dorthea Nielsen
April 26, 1883 (Age 32 years)
Death August 16, 1910 (Age 59 years)
Burial August 19, 1910 (3 days after death)
Shared note
Frederikke Christiane Margrethe Hedvig Nielsen alias Frederikke Christiane Margrethe Hedvig Nielsen f. Nielsen Født: 07-04-1851 i Koldby sogn, Samsø og hjemmedøbt der 09-05-1851. Fremstillet 09-07-1851 i Koldby kirke - datter af indsidder (sidenhen husmand) og snedker Jørgen Christian Nielsen og hustru Frederikke Christine Andrea Henckell af Koldby Murermester Petersens hustru af Koldby bar barnet. Faddere: Gårdmand Petersen og indsidder Jens Mortensen ibd = samme sted. Ungkarl Jens Nielsen af Haarmark og ungkarl Morten Jørgensen af Permelille og Niels Mortensen af Langemark. Pigen Ane Jensdatter af Permelille og Ane Chalsine Andersdatter af Koldby. Anm: Vaccineret 22-06-1857 af E. Gundel. Kilde: KB-opslag 115, nr. 2. Koldby s. Samsø h. Skanderborg a. År 1838-1861. KB_C435_A_005_K04-25-A. Erhverv: Huskone Gift 23-04-1874: Ungkarl Rasmus Jørgen Nielsen af Thorup, f. 21-08-1845 i Torup by, Besser sogn, vaccineret af Monsted d. 03-07-1846, gifter sig 23-04-1874 i Koldby kirke med pigen Frederikke Christiane Margrethe Hedevig (læs: Hedvig) Nielsen, f. 07-04-1851 i Koldby sogn, datter af snedker Jørgen Christian Nielsen af Koldby. Vaccineret 22-06-1857 af E. Gundel - Koldby. Forlovere: S. Sørensen og J. N. Holm. Kilde: KB-opslag 29, nr. 2, side 28. Koldby s. Samsø h. Skanderborg a. År 1852-1891. KB_C435_A_011_K01-28-A. Død 16-08-1910: Frederikke Christiane Margrethe Hedvig Nielsen dør 16-08-1910 i Koldby by og sogn, Samsø Birk, 59 år gl. og bliver begravet 19-08-1910 på Koldby kirkegård, Koldby sogn, Samsø Birk. Huskone i Koldby by og sogn, Samsø Birk. Afdøde er født i Koldby sogn d. 07-04-1851. Hendes forældre husmand og snedker Jørgen Christian Nielsen og hustru Frederikke Christine Andrea Henckell i Koldby. Afdøde var gift. Hendes efterlevende mand er husmand og stenhugger Rasmus (Jørgen) Nielsen. Sidste fælles bopæl var i Koldby by og sogn, Samsø Birk. Kilde: KB-opslag 209, nr. 8. Koldby s. Samsø h. Skanderborg a. År 1904-1915. KB_1892_C435_G_008_0249a-DK.