Correll_Dohlmann

Jens Sørensen RuggaardAge: 62 years17711833

Name
Jens Sørensen Ruggaard
Birth December 17, 1771 31 29
Alias
Jens Sørensen og Jens Ruggaard

Occupation
Gårdmand i Permelille

Hjemmedøbt December 18, 1771 (Age 1 day)
Christening December 22, 1771 (Age 5 days)
Death of a fatherSøren Jensen Ruggaard
June 28, 1796 (Age 24 years)
MarriageMette Kirstine SørensdatterView this family
November 24, 1814 (Age 42 years)
Birth of a son
#1
Søren Jensen Ruggaard
about 1814 (Age 42 years)
Birth of a daughter
#2
Maren Jensdatter Ruggaard
February 15, 1826 (Age 54 years)
Christening of a daughterMaren Jensdatter Ruggaard
March 12, 1826 (Age 54 years)
Birth of a daughter
#3
Ane Jensdatter Ruggaard
April 24, 1832 (Age 60 years)
Christening of a daughterAne Jensdatter Ruggaard
June 11, 1832 (Age 60 years)
Death December 18, 1833 (Age 62 years)
Burial December 23, 1833 (5 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: December 7, 1769Koldby kirke
2 years
himself
Family with Mette Kirstine Sørensdatter - View this family
himself
wife
Marriage: November 24, 1814Koldby kirke
17 years
daughter
-17 years
son
12 years
daughter

Shared note
Jens Sørensen Ruggaard alias Jens Sørensen og Jens Ruggaard Født: 17-12-1771 i Permelille, Koldby sogn, Samsø og hjemmedøbt der den 18. ejusdem (samme måned) = 18-12-1771. Søndag 22-12-1771 (dom 4. adventus) bliver hans dåb konfirmeret i Koldby kirke. Søn af Søren Jenssøn (og hustru Maren Olesdatter). Kilde: KB-opslag 276, nr. 20, side 274. Koldby s. Samsø h. Skanderborg a. År 1704-1785. KB_C435_A_001_K05-39-A. Erhverv: Gårdmand i Permelille Gift 24-11-1814: Ungkarl Jens Sørensen i Permelille, 45 år gl., gifter sig 24-11-1814 i Koldby kirke med bondepigen Mette Kirstine Sørensdatter i Permelille, 23 år gl. Kilde: KB-opslag 92, nr. 4. Koldby s. Samsø h. Skanderborg a. År 1814-1825. KB_C435_A_003_K03-28-A. Død 18-12-1833: Jens Sørensen Ruggaard, gårdmand i Permelille, dør 18-12-1833 i Pillemark Mose, Koldby sogn, Samsø, 62 år gl. og bliver begravet 23-12-1833 på Koldby kirkegård. Anm.: Druknede sig selv i Pillemark Mose. Kilde: KB-opslag 168, nr. 8 øverst, side 234. Koldby s. Samsø h. Skanderborg a. År 1825-1837. KB_C435_A_004_K06-17-A. Folketælling: FT-1787: Holbæk, Samsø, Kolby, Permelle, 121 Kilde: ddd.dda.dk, FT-1787, B4855: Søren Jensen, 48, Gift, Mand, Bonde og Gaardbeboer Maren Olesdatter, 46, Gift, Kone >> Jens Sørensen, 16, Ugift, Deres Børn Niels Sørensen, 10, Ugift, Deres Børn Ole Sørensen, 6, Ugift, Deres Børn Birthe Sørensdatter, 8, Ugift, Deres Børn Bodil Sørensdatter, 2, Ugift, Deres Børn Anne Margrethe Rasmusdatter, 28, Ugift, Tienestefolk