Correll_Dohlmann

Ole Jensen BryderAge: 74 years17151789

Name
Ole Jensen Bryder
Birth April 18, 1715
Alias
Oluf Jensen Bryder og Ole Bryder

Occupation
Bonde og gårdbeboer i Hårmark, Koldby sogn, Samsø

Hjemmedøbt April 19, 1715 (Age 1 day)

Christening April 22, 1715 (Age 4 days)
MarriageBodil HansdatterView this family
November 12, 1761 (Age 46 years)
Birth of a son
#1
Hans Olesen Bryder
December 19, 1766 (Age 51 years)
Christening of a sonHans Olesen Bryder
December 26, 1766 (Age 51 years)
Death May 9, 1789 (Age 74 years)
Burial May 12, 1789 (3 days after death)
Family with Bodil Hansdatter - View this family
himself
wife
Marriage: November 12, 1761Koldby kirke
5 years
son

Shared note
Ole Jensen Bryder Indskrevet i KB som Oluf Jensen Bryder alias Ole Bryder Født: Natten mellem den 17. og 18. apr 1715 i Koldby sogn, Samsø og hjemmedøbt Langfredag = 19-04-1715. I Koldby kirke 2. påskedag = 22-04-1715. Søn af Jens Bryder. Kilde: KB-opslag 32, nr. 4. Koldby s. Samsø h. Skanderborg a. År 1704-1785. KB_C435_A_001_K01-32-A. Erhverv: Bonde og gårdbeboer i Hårmark, Koldby sogn Gift 12-11-1761: Ole Jensen Bryder gifter sig 12-11-1761 i Koldby kirke med Bodil Hansdatter. Død 09-05-1789: Ole Bryder i Hårmark dør 09-05-1789 i Hårmark, Koldby sogn, 74 år og 3 uger gl., og bliver begravet 12-05-1789 på Koldby kirkegård. Kilde: KB-opslag 344, nr. 9. Koldby s. Samsø h. Skanderborg a. År 1785-1814. KB_C435_A_002_K06-48-A. Parret får ifølge nedenstående skifteregister 7 børn: Skifteregister 1786 - 1790 Navn: Ole Jensen Bryder, gmd skiftedato: jun 1789 - Arving?: Bodil Hansdatter Folio: 337 Haa Børn: Morten 7, Niels 6, Barbara 5, Ole 4, Hans 3, Jens 2, Anne Kirstine 1. Kilde: dis-danmark.dk Folketælling: FT-1787: Holbæk, Samsø, Kolby, Haarmark, , 86, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1787, B4855: >> Ole Jensen Bryder, 73, Gift, Mand, Bonde og Gaardbeboer Bodil Hansdatter, 49, Gift, Kone Jens Olesen, 24, Ugift, Deres Børn Hans Olesen, 21, Ugift, Deres Børn Niels Olesen, 14, Ugift, Deres Børn Anne Kirstine Olesdatter, 25, Ugift, Deres Børn Barbara Olesdatter, 16, Ugift, Deres Børn