Correll_Dohlmann

Gerda KjærAge: 83 years19161999

Name
Gerda Kjær
Birth May 19, 1916 47 33
Alias
Gerda Sørensen f. Kjær

Christening April 1, 1917 (Age 10 months)
Birth of a sisterEdith Kjær
July 22, 1921 (Age 5 years)
Christening of a sisterEdith Kjær
December 26, 1921 (Age 5 years)
Birth of a brotherHelge Kjær
September 25, 1924 (Age 8 years)
Christening of a brotherHelge Kjær
December 21, 1924 (Age 8 years)
Birth of a sisterAne Mette Kjær
September 13, 1926 (Age 10 years)
Death of a sisterAne Mette Kjær
September 16, 1926 (Age 10 years)
Burial of a sisterAne Mette Kjær
September 19, 1926 (Age 10 years)
Death of a half-sisterBirthe Margrethe Kjær
August 26, 1947 (Age 31 years)
Burial of a half-sisterBirthe Margrethe Kjær
August 30, 1947 (Age 31 years)
Death of a fatherJens Søren Nielsen Kjær
September 26, 1954 (Age 38 years)
Death of a motherAne Dorthea Nielsen
September 29, 1964 (Age 48 years)

Death of a half-brotherValdemar Kjær
August 9, 1968 (Age 52 years)
Burial of a half-brotherValdemar Kjær
August 12, 1968 (Age 52 years)
Death of a husbandMajlund Dusenius Østergaard Sørensen
December 27, 1968 (Age 52 years)
Death of a brotherHelge Kjær
March 3, 1974 (Age 57 years)
Death of a half-sisterAne Dorthea Kjær
November 13, 1985 (Age 69 years)
Death of a sisterAnna Ester Hedevig Kjær
November 9, 1993 (Age 77 years)
Death September 14, 1999 (Age 83 years)
Family with parents - View this family
father
mother
elder brother
3 years
elder sister
4 years
elder brother
brother
Niels Kjær
herself
brother
Frede Kjær
younger sister
3 years
younger brother
2 years
younger sister
Ane Mette Kjær
Birth: September 13, 1926 57 43Holmsborg, Besser sogn, Samsø
Death: September 16, 1926Holmsborg, Besser sogn, Samsø
Father’s family with Ane Mette Jørgensen - View this family
father
step-mother
Marriage: January 13, 1893Besser kirke, Samsø
3 months
half-sister
19 months
half-sister
Ane Dorthea Kjær
Birth: November 11, 1894 25 25Holmsborg, Langemark Mark, Besser sogn, Samsø
Death: November 13, 1985Besser Hovedgade 27, Besser, Samsø
22 months
half-sister
2 years
half-brother
3 years
half-brother
Family with Majlund Dusenius Østergaard Sørensen - View this family
husband
herself
son
Mogens Majlund Østergaard Sørensen
daughter
Jytte Majlund Østergaard
son
Bent Majlund Østergaard Sørensen

Shared note
Gerda Kjær alias Gerda Sørensen f. Kjær Født: 19-05-1916 på Holmsborg, Besser sogn, Samsø Birk og døbt 01-04-1917 i Besser kirke - datter af boelsmand *) Jens Søren Nielsen Kjær af Holmsborg, 47 år gl., (f. 27-01-1869 i Holmsborg, Besser sogn) og hustru Ane Dorthea Nielsen, 34 år gl., (f. 22-12-1882 i Kolby sogn, Samsø). Faddere: Husmand Mikkel Holms hustru Maren bar barnet. Forpagter Peder Pedersen Vadstrup, Besser. Arbejdsmand Hans Hansen, Besser. Kilde: KB-opslag 49, nr. 9. Besser s. Samsø h. Skanderborg a. År 1915-1926. KB_1892_C437B_G_004_0054a-FK. *) En boelsmand er indehaveren af et boelsmandssted, en betegnelse for de næstmindste landbrugsejendomme. Konfirmeret 05-10-1930: Gerda Kjær bliver konfirmeret 05-10-1930 i Besser kirke. Kilde: KB-opslag 131, nr. 9. Besser s. Samsø h. Skanderborg a. År 1927-1942. KB_1892_C437B_G_005_0137a-CP. Gift 29-06-1940: Majlund Dusenius Østergaard Sørensen og Gerda Kjær bliver borgerligt ægteforenet 29-06-1940 af borgmesteren i Herning. Kilde: Deres børns fødsler og dåb. Ægteparret bor i 1942 i Herning. Død 14-09-1999: Gerda Sørensen f. Kjær dør 14-09-1999 i Koldby sogn, Samsø, 83 år gl. Kilde: kefotos.dk Folketællinger: FT-1921: Holbæk, Samsø, Besser, 13 Matrikel ??, Langemark by, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1921, C2986: Jens S. Kjær, 27/1 1868, Husfader, Parcellist, Besser Ane Dorthea Kjær, 22/12 1882, Husmoder, Koldby Ejner Kjær, 18/7 1906, Søn, Besser Esther Kjær, 6/3 1909, Datter, Besser (alias Anna Ester Hedevig Kjær) Svend Kjær, 30/8 1913 (læs: 30-09-1912), Søn, Besser (alias Svend Ruggaard Kjær) Niels Kjær, 29/10 1915 (læs: 29-11-1914), Søn, Besser >> Gerda Kjær, 19/5 1916, Datter, Besser Frede Kjær, 19/3 1919 (læs: f. 22-03-1919), Søn, Besser FT-1925 - 5. nov.: Langemark by, Matr. nr. 10C, fam.nr. 38, Besser sogn, Samsø herred, Holbæk amt: Jens Søren Nielsen Kjær, f. 27-01-1869, gift, Husfader, Parcellist, f. i Besser sogn Ane Dorthea Kjær, f. 22-12-1882, gift, Husmoder, f. i Koldby sogn Svend Ruggaard Kjær, f. 30-09-1912, søn, ugift, f. i Besser sogn Niels Kjær, f. 29-11-1915 (læs: 29-11-1914), søn, ugift, f. i Besser sogn >> Gerda Kjær, f. 19-05-1916, datter, ugift, f. i Besser sogn Frede Kjær, f. 25-09-1919 (læs: f. 22-03-1919), søn, ugift, f. i Besser sogn Edith Kjær, f. 22-07-1921, datter, ugift, f. i Besser sogn Helge Kjær, f. 25-09-1924, søn, ugift, f. i Besser sogn Kilde: FT-opslag 97. FT1925_0196_00928