Correll_Dohlmann

Inger Gierahn1908

Name
Inger Gierahn
Birth June 16, 1908 31 29
Alias
Inger Kjær f. Gierahn

Christening July 12, 1908 (Age 26 days)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: September 26, 1903Odense Sct. Knuds kirke
5 years
herself
Family with Ejner Kjær - View this family
husband
herself
son
Jens Søren Gierahn Kjær
son
Povl Erik Gierahn Kjær
daughter
Birthe Margrethe Gierahn Kjær
son
Birger Olav Gierahn Kjær

Shared note
Inger Gierahn alias Inger Kjær f. Gierahn Født: 16-06-1908 på Knudshovedvej 21, Nyborg og døbt 12-07-1908 i Nyborg kirke - datter af Vilhelm Ernst Gierahn, depotarbejder i Nyborg, og hustru Emma f. Hermansen, 29 år. Anm.: Barnets fødehjemsted: Nyborg. Faddere: Enkefru Emma Hermansen af Fredericia. Arbejdsmand Rasmus Jørgensen af Nyborg samt faderen. Forældrene viet 26-09-1903 i Odense Sct. Knuds kirke. Kilde: KB-opslag 192, nr. 47. Nyborg s. Vindinge h. Svendborg a. År 1905-1908. KB_1892_O430_G_032_0212a-FK Gift 06-04-1929: Ejner Kjær gifter sig borgerligt 06-04-1929 hos den kgl. borgmester i Århus, Århus Borgmesterkontor med Inger Gierahn. Kilde: Sønnen Povl Erik Gierahn Kjær's fødsel og dåb. Folketællinger: FT-1925: Odense, Bjerge, Munkebo, Munkebo Mk, 9e, 137, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1925, D5990: Aksel Edvardsen, 01-nov 1886, G, Husfader, Landbrug, Munkebo Odense Dorthea Kathrine Edvardsen, 24-aug 1892, G, Husmoder, Bjerning Haderslev Ejvin(d?) Edvardsen, 20-okt 1918, U, Barn, Munkebo Odense Thormo(d?) Edvardsen, 20-nov 1920, U, Barn, Munkebo Odense Edvard Edvardsen, 21-jan 1857, G, Slægtning, Fhv. Gaardejer, Munkebo Odense Ane Edvardsen, 12-jul 1860, G, Slægtning, Munkebo Odense >> Inger Gierahn (?), 16-jun 1908, U, Husassistent, Nyborg Svendborg Ejner Peter Kristian Larsen, 28-jul 1904, U, Tjenestekarl, Revninge Odense FT-1930 - 5. nov.: Langemark by, Matr. nr. 10C, fam.nr. 38, Besser sogn, Samsø herred, Holbæk amt: Jens Søren Nielsen Kjær, f. 27-01-1869, gift, Husfader, f. i Besser sogn, Holbæk amt, landmand, gift i 1909 Ane Dorthea Kjær, f. 22-12-1882, gift, Husmoder, f. i Koldby sogn, Holbæk amt, gift i 1909 Ejner Kjær, f. 18-07-1906, slægtning (læs: søn), gift, f. i Besser sogn, Holbæk amt, landmand >> Inger Kjær, f. 16-06-1908, slægtning (læs: svigerdatter), gift, f. i Nyborg Frede Kjær, f. 22-03-1919, søn, ugift, f. i Besser sogn Edith Kjær, f. 22-07-1921, datter, ugift, f. i Besser sogn Kilde: FT-opslag 57-58. FT1930_03046_00821.