Correll_Dohlmann

Karen Bødker PetersenAge: 67 years19311999

Name
Karen Bødker Petersen
Birth April 26, 1931 25 20
Alias
Karen Bødker Hansen f. Petersen

Christening June 14, 1931 (Age 49 days)
Marriage of parentsJørgen Bødker PedersenRasmine Kristine MikkelsenView this family
November 6, 1931 (Age 6 months)
MarriageNiels Damsgaard HansenView this family
November 6, 1951 (Age 20 years)
Death of a husbandHelge Kjær
March 3, 1974 (Age 42 years)
Death 1999 (Age 67 years)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: November 6, 1931Besser kirke, Samsø
-6 months
herself
Family with Helge Kjær - View this family
husband
herself
daughter
Bodil Bødker Petersen
son
Hardy Bødker Hansen
Family with Niels Damsgaard Hansen - View this family
husband
Niels Damsgaard Hansen
Birth: August 20, 1922Ulsted sogn, Kær herred, Ålborg amt
Death: May 25, 2002Ørby Hovedgade 34, Ørby, Tranebjerg sogn, Samsø
herself
Marriage: November 6, 1951Besser kirke, Samsø
Helge Kjær + Carla Emilie Aalborg - View this family
husband
husband’s wife
Carla Emilie Aalborg
step-daughter
Bodil Kjær

Shared note
Karen Bødker Petersen alias Karen Bødker Hansen f. Petersen Født: 26-04-1931 i Langemark, Besser sogn, Samsø Birk, Holbæk amt og døbt 14-06-1931 i Besser kirke - datter af ugift tjenestepige Rasmine Kirstine Mikkelsen, f. 16-06-1910, af Besser, og udlagt barnefader tjenestekarl Jørgen Bødker Petersen, Sandballegård. Faddere: Moderen bar barnet. Ungkarl Anker Georg Mortensen, Tranebjerg Mark. Ungkarl Svend Arne Mikkelsen, Besser. Pige Ellen Gudrun Petersen, Thorup. Anm.: Meddelt FR 04-05-1931. Barnets fader har givet skriftlig tilladelse til at barnet må bære hans efternavn. Kilde: KB-opslag 64, nr. 4. Besser sogn. Samsø h. Skanderborg a. År 1927-1942. KB_1892_C437B_G_005_0062a-FK. Kæresteforhold: Helge Kjær og Karen Bødker Petersen er i 1947 kærestepar. Forholdet opløst i 1950. Helge Kjær og Karen Bødker Petersen får sammen 2 børn. Gift 06-11-1951: Ungkarl, landbrugsmedhjælper Niels Damsgaard Hansen af Ørby Mark (f. 20-08-1922 i Ulsted sogn, Aalborg amt, søn af husmand Niels Christian Hansen og hustru Jane Kathrine Andersen, Ulsted) gifter sig 06-11-1951 i Besser kirke med pige, husassistent af Ørby, Karen Bødker Petersen, f. 26-04-1931 i Besser sogn, Holbæk amt, datter af parcellist Jørgen Bødker Petersen og hustru Rasmine Kristine Mikkelsen, Langemark. Vidner: Brudeparrets fædre. Kilde: KB-opslag 171, nr. 8. Besser sogn. Samsø h. Skanderborg a. År 1943-1959. KB_1892_C437B_G_005A_00188-V. Niels Damsgaard Hansen og hustru Karen Bødker Hansen f. Petersen får sammen 4 børn. Død 25-01-1999: Karen Bødker Hansen f. Petersen dør 25-01-1999 på Ørby Hovedgade 34, Ørby, Tranebjerg sogn, Samsø, 67 år gl. Kilde: kefotos.dk