Correll_Dohlmann

Gottlob Erdmann KeiserAge: 67 years17701837

Name
Gottlob Erdmann Keiser
Birth about 1770

Alias
Ernst Gottlieb Keÿser, Gottlob Erdmann Kayser og Georg Kajser

MarriageChristiane Sophie AlexanderView this family
April 13, 1810 (Age 40 years)
Occupation
barber

Death May 18, 1837 (Age 67 years)
Burial May 22, 1837 (4 days after death)
Family with Christiane Sophie Alexander - View this family
himself
wife
Marriage: April 13, 1810Garnisonskirken, Kbh.
Johan Joseph Friederich Scheibner + Christiane Sophie Alexander - View this family
wife’s husband
wife
Marriage: October 29, 1790Garnisonskirken, Kbh.
8 years
step-daughter
-6 years
step-son
Friedrich August Scheibner
Birth: December 5, 1792 28 22Garnisons sogn, Kbh.
Death: March 16, 1793Garnisons sogn, Kbh.
16 months
step-daughter
Caroline Dorothea Scheibner
Birth: March 30, 1794 30 23Garnisons sogn, Kbh.
Death: May 14, 1794Garnisons sogn, Kbh.
3 years
step-son
Joseph August Scheibner
Birth: November 16, 1796 32 26Garnisons sogn, Kbh.
Death: September 7, 1801Vor Frue sogn, Kbh.
Jens Pagh + Christiane Sophie Alexander - View this family
wife’s husband
wife
Marriage: May 6, 1801Garnisonskirken, Kbh.
14 months
step-daughter

Shared note
ID 127c: Gottlob Erdmann Keiser alias Ernst Gottlieb Keÿser, Gottlob Erdmann Kayser og Georg Kajser Født: ca. 1770. Erhverv: Barber Brudens 3. ægteskab: Gift 13-04-1810: Ernst Gottlieb Keÿser (alias Gottlob Erdmann Keiser), barbersvend, gifter sig 13-04-1810 i Garnisonskirken, Kbh. med (ID 127) Christiane Sophie Alexanderdatter, Paghs enke (læs: Jens Paghs enke). Kilde: KB-opslag 186, side 346. Garnisons sogn. E.M. År 1799-1814. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=150078#150078,24857176 Død 18-05-1837: Gotlieb Erdmann Keÿser, borger og barber i Vordingborg, dør 18-05-1837, 67 år gl., og bliver begravet 22-05-1837 på Vordingborg kirkegård. Kilde: KB-opslag 89, nr. 17, side 135. Vordingborg sogn. Bårse h. Præstø a. K.M. År 1837-1841. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=159022#159022,26732915 Folketælling: FT-1834: Ahlgade 139a, Vordingborg Købstad, Baarse, Præstø amt, Østre Rode, 114. familie, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, C0151: >> Georg Kajser, på 65 år, Gift, barber - alias Gottlob Erdmann Keiser ID 127: Cathrine Sophie Alexander på 66 år, Gift, hans kone - alias Christiane Sophie Alexander Johan Henrik Bruun på 38 år, Ugift, (guldsmedesvend), logerende ------------------------------------------------------------------------------------------- ID 127c: Gottlob Erdmann Keiser gifter sig med: ID 127: Christiane Sophie Alexander - der er Lise-Lone's 3 x tipoldemor -------------------------------------------------------------------------------------------