Correll_Dohlmann

Rasmine Kristine Mikkelsen1910

Name
Rasmine Kristine Mikkelsen
Birth June 16, 1910
Alias
Rasmine Kristine Pedersen f. Mikkelsen

Christening July 24, 1910 (Age 38 days)
Birth of a daughter
#1
Karen Bødker Petersen
April 26, 1931 (Age 20 years)
Christening of a daughterKaren Bødker Petersen
June 14, 1931 (Age 20 years)
MarriageJørgen Bødker PedersenView this family
November 6, 1931 (Age 21 years)
Marriage of a childNiels Damsgaard HansenKaren Bødker PetersenView this family
November 6, 1951 (Age 41 years)
Death of a daughterKaren Bødker Petersen
1999 (Age 88 years)
Death

Shared note
Rasmine Kristine Mikkelsen alias Rasmine Kristine Pedersen f. Mikkelsen Født: 16-06-1910 i Sildeballe, Besser sogn, Samsø og døbt 24-07-1910 i Besser kirke, datter af husmand Jens Kristian Mikkelsen og hustru Anna Dorthea Marie f. Jensen, 21 år, Sildeballe. Kilde: KB-opslag 72, nr. 9. Besser sogn. Samsø herred. Skanderborg a. År 1902-1914. KB_1892_C437B_G_003_0076a-FK. Gift 06-11-1931: Ungkarl, tjenestekarl Jørgen Bødker Pedersen af Koldby by og sogn, Holbæk amt (f. 11-08-1905 i Sildeballe, Besser sogn og døbt 15-10-1905 i Besser kirke, søn af arbejdsmand Jens Kristian Pedersen og hustru Dorthea Martine f. Mortensen, Langemark) gifter sig 06-11-1931 i Besser kirke med pige Rasmine Kristine Mikkelsen af Besser by og sogn, Holbæk amt (f. 16-06-1910 i Sildeballe, Besser sogn og døbt 24-07-1910 i Besser kirke, datter af arbejdsmand Jens Kristian Mikkelsen og hustru Anna Dorthea Marie f. Jensen, Besser). Kilde: KB-opslag 164, nr. 7. Besser sogn. Samsø herred. Skanderborg a. År 1927-1942. KB_1892_C437B_G_005_0174a-V. Ifølge kgl. bev. af 14. februar 1968 har parcellist Jørgen Bødker Petersen og hustru Rasmine Kristine f. Mikkelsen fået tilladelse til at adoptere Bodil Bødker Petersen (deres datterdatter). Bopæl: Langemark. Kilde: Fødte piger: KB-opslag 64, side 67. Besser sogn. Samsø h. Skanderborg a. År 1943-1959. KB_1892_C437B_G_005A_00067-FK.