Correll_Dohlmann

Maria Kirstine Corelsdatter1734

Name
Maria Kirstine Corelsdatter
Birth about July 14, 1734 44 40
Alias
Christine Corelsdatter

Death of a fatherJohann Correll
between 1734 and 1735
Death of a brotherPhilip Corel
after March 31, 1738 (Age 3 years)

Death of a brotherJohan Friderich Corell
about October 1758 (Age 24 years)
Burial of a brotherJohan Friderich Corell
about October 1758 (Age 24 years)
EngagementHr_Maria Kirstine CorelsdatterView this family
1766 (Age 31 years)

Death of a motherFru_Anna Catharina Correll
October 1766 (Age 32 years)
Birth of a daughter
#1
Maria Elisabeth Corel
May 1767 (Age 32 years)
DivorceHr_Maria Kirstine CorelsdatterView this family
1767 (Age 32 years)
Death of a daughterMaria Elisabeth Corel
about June 13, 1767 (Age 32 years)
Burial of a daughterMaria Elisabeth Corel
June 15, 1767 (Age 32 years)
Death of a brotherLorentz Corell
about January 18, 1777 (Age 42 years)
Burial of a brotherLorentz Corell
January 24, 1777 (Age 42 years)
Death of a sisterMaria Cathrine Johannsdatter Correll
about January 29, 1777 (Age 42 years)
Burial of a sisterMaria Cathrine Johannsdatter Correll
February 3, 1777 (Age 42 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: about 1714
15 years
elder brother
-13 years
elder brother
3 years
elder brother
9 years
elder sister
8 years
elder sister
15 months
herself
Family with Hr_Maria Kirstine Corelsdatter - View this family
ex-husband
herself
Divorce: 1767forholdet opløst
5 months
daughter
Maria Elisabeth Corel
Birth: May 1767 32Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: about June 13, 1767Slagelse Sankt Mikkels sogn

Shared note
ID 224-5: Maria Kirstine Corelsdatter alias Christine Corelsdatter Ved dåben indskrevet som Maria Kirstine Født: ca. 14-07-1734 i Randers Sankt Mortens sogn og døbt 22. aug. 1734 i Randers Sankt Mortens kirke. (Hun kan være datter af (ID 448) Johann (Christian) Correll og (ID 449) Fru_Anna Catharina Correll): "Eod. die (= 22-08-1734): Johann Christian, Rytter ved ritmester ?? Compagni, hands barn: Maria Kirstine døbt, baaren af Maren Laursdatter, fulgt med Mette Kirstine Cristoffersdatter." Kilde: KB-opslag 37, Randers Sankt Mortens sogn. E.M. År 1731-1764. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=167699#167699,28152036 Maria Kirstine kan derfor være Lorentz Corell's søster!