Correll_Dohlmann

Eleonora Marie Larsen1897

Name
Eleonora Marie Larsen
Birth November 13, 1897
Alias
Eleonora Marie Sørensen f. Larsen

Christening December 27, 1897 (Age 44 days)
Death

Family with Niels Sørensen - View this family
husband
herself
son
Anton Sørensen

Shared note
Eleonora Marie Larsen alias Eleonora Marie Sørensen f. Larsen Født: 13-11-1897 på Halkevad Mark, Skørpinge sogn og døbt 27-12-1897 i Skørpinge kirke - datter af smed Hans Jørgen Larsen og hustru Karen Marie Hansen af Halkevad Mark. Kilde: KB-opslag 67, nr. 2, side 80. Skørpinge sogn. V. Flakkebjerg herred. Sorø amt. År 1892-1923. KB_1892_460_3_008_0080a-FK Gift 24-06-1923: Ungkarl, arbejdsmand Niels Sørensen af Havrebjerg (f. 11-01-1893 i Neder Slemming, Ginnerup sogn, som søn af kusk Jens Sørensen og hustru Ane Marie f. Nielsen af Neder Slemming) gifter sig 24-06-1923 i Skørpinge kirke med pigen Eleonora Marie Larsen af Halkevad (f. 13-11-1897 i Halkevad, Skørpinge sogn, som datter af smed Hans Jørgen Larsen og hustru Karen Marie f. Hansen, af Halkevad Mark). Som vidner: Smed Hans Jørgen Larsen af Halkevad og (?) Christen Hansen af Kirke Stillinge. Kilde: KB-opslag 186, nr. 1. Skørpinge sogn. V. Flakkebjerg herred. Sorø amt. År 1892-1923. KB_1892_460_3_008_0233a-V