Correll_Dohlmann

Emma Hermansen1878

Name
Emma Hermansen
Birth July 14, 1878
Alias
Emma Gierahn f. Hermansen

MarriageVilhelm Ernst GierahnView this family
September 26, 1903 (Age 25 years)
Birth of a daughter
#1
Inger Gierahn
June 16, 1908 (Age 29 years)
Christening of a daughterInger Gierahn
July 12, 1908 (Age 29 years)
Death

Shared note
Emma Hermansen alias Emma Gierahn f. Hermansen Født: 14-07-1878 i Odense Sct. Knuds sogn og hjemmedøbt der 06-06-1879, Fremstillet 20-11-1883 i Sct. Knuds kirke - datter af skomager Thomas Edlef Christian Hermansen og hustru Emma Maren Christine Rex, 32 år, Odense. Kilde: KB-opslag 152, nr. 99. Odense Sct. Knuds sogn. År 1877-1881. KB_O113_A_017_06a07a08 Gift 26-09-1903: Ungkarl, depotarbejder Vilhelm Ernst Gierahn, Nyborg på ca. 28 år (født i Frue sogn (Odense), søn af (afdøde) buntmager Gustav Rudolph Heinrich Friedrich Gierahn, f. i Rostock, Tyskland, og hustru Christine Marie (Julie) Ahrens f. i Odense, i Nyborg) gifter sig 26-09-1903 i Odense Sct. Knuds kirke med pige Emma Hermansen på 25 år, Langgade 3 (født 14-07-1878 i Odense, datter af skomager Thomas Edlef Christian Hermansen og hustru Emma Maren Christine Rex, ibid = samme sted). Forlovere: Malermester Christian Gierahn (alias Christian Carl Ludvig Gierahn, brudgommens bror), St. Knuds Kirkestræde 13, Odense og portør Hartvig Hermansen, Nyborg. Kilde: KB-opslag 321, nr. 67. Odense Sct. Knuds sogn. År 1892-1906. KB_1892_O113_G_032_0318a-V Folketælling: FT-1901: Odense, Odense Købstad, Langgade, 3, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1901, C1149: Emma Kirsten Hermansen, 16. marts 1846, Enke, Husmoder, Rengørings Kone, Odense Fyn >> Emma Hermansen, 14. april 1878, Ugift, Barn, Syerske, Odense Fyn Elisbet Hermansen, 27. februar 1881, Ugift, Barn, Tjeneste Pige, Odense Fyn Anton Harding Hermansen, 23. juni 1886, Ugift, Barn, Smede Lærling, Odense Fyn Marius Jørgen Hermansen, 4. januar 1899, Ugift, Barn, Ikke angivet, Kjøbenhavn [København] Søn: Marius Jørgen Hermansen Født: 04-01-1899 i København - alias Marius Jørgen Gierahn (1899-1987) Gift med Carla Evelyn Helene Andresson Åhl (1905-1996). Datter: Edel Gierahn (1925-2004)