Correll_Dohlmann

Kirsten Nielsen Kjær1871

Name
Kirsten Nielsen Kjær
Birth June 23, 1871 40 39
Alias
Kirsten Nielsen Olsen f. Kjær

Christening September 17, 1871 (Age 2 months)
Death of a paternal grandmotherAne Dorthe Sørensdatter
January 28, 1875 (Age 3 years)
MarriagePeder Jørgen OlesenView this family
September 27, 1892 (Age 21 years)
Birth of a son
#1
Dreng Olsen
December 30, 1892 (Age 21 years)
Death of a sonDreng Olsen
March 23, 1893 (Age 21 years)
Burial of a sonDreng Olsen
March 27, 1893 (Age 21 years)
Birth of a daughter
#2
Amy Birgitte Olsen
March 3, 1894 (Age 22 years)
Christening of a daughterAmy Birgitte Olsen
May 27, 1894 (Age 22 years)
Birth of a daughter
#3
Birtha Elfrida Kjær Olsen
May 29, 1896 (Age 24 years)
Christening of a daughterBirtha Elfrida Kjær Olsen
August 16, 1896 (Age 25 years)
Birth of a son
#4
Mads Kjær-Olsen
July 30, 1898 (Age 27 years)
Christening of a sonMads Kjær-Olsen
September 11, 1898 (Age 27 years)
Death of a motherAne Jensdatter Ruggaard
August 17, 1899 (Age 28 years)
Birth of a son
#5
Marquard Kjær Olsen
May 6, 1900 (Age 28 years)
Death of a sonMarquard Kjær Olsen
August 11, 1900 (Age 29 years)
Burial of a sonMarquard Kjær Olsen
August 14, 1900 (Age 29 years)
Birth of a daughter
#6
Bekka Elisabeth Kjær Olsen
January 18, 1902 (Age 30 years)
Christening of a daughterBekka Elisabeth Kjær Olsen
April 13, 1902 (Age 30 years)
Birth of a daughter
#7
Fanny Franciska Kjær Olsen
May 24, 1907 (Age 35 years)
Christening of a daughterFanny Franciska Kjær Olsen
July 28, 1907 (Age 36 years)
Birth of a son
#8
Joran Marquart Kjær-Olesen
January 22, 1910 (Age 38 years)
Christening of a sonJoran Marquart Kjær-Olesen
May 29, 1910 (Age 38 years)
Death of a fatherNiels Mortensen Kjær
January 3, 1912 (Age 40 years)
Death of a brotherHans Nielsen Kjær
April 27, 1948 (Age 76 years)
Burial of a brotherHans Nielsen Kjær
May 1, 1948 (Age 76 years)
Death of a brotherJens Søren Nielsen Kjær
September 26, 1954 (Age 83 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: November 28, 1856Koldby kirke
12 years
elder brother
-10 years
elder sister
Kirsten Nielsen Kjær
Birth: March 9, 1859 28 26Langemark by, Besser sogn, Samsø
Death: December 26, 1865Langemark by, Besser sogn, Samsø
2 years
elder sister
Pige Nielsen Kjær
Birth: April 28, 1861 30 29Langemark by, Besser sogn, Samsø
Death: April 28, 1861Langemark by, Besser sogn, Samsø
19 months
elder sister
Birthe Margrethe Nielsen Kjær
Birth: November 18, 1862 32 30Langemark by, Besser sogn, Samsø
Death: December 30, 1865Langemark by, Besser sogn, Samsø
4 years
elder brother
4 years
herself
Family with Peder Jørgen Olesen - View this family
husband
herself
Marriage: September 27, 1892Besser kirke, Samsø
3 months
son
Dreng Olsen
Birth: December 30, 1892 25 21Tranebjerg by og sogn, Samsø
Death: March 23, 1893Tranebjerg by og sogn, Samsø
14 months
daughter
2 years
daughter
2 years
son
21 months
son
Marquard Kjær Olsen
Birth: May 6, 1900 32 28Tranebjerg by og sogn, Samsø
Death: August 11, 1900Tranebjerg by og sogn, Samsø
20 months
daughter
5 years
daughter
3 years
son

Shared note
Kirsten Nielsen Kjær alias Kirsten Nielsen Olsen f. Kjær Født: 23-06-1871 på Holmsborg, Besser sogn, Samsø og døbt 17-09-1871 i Besser kirke. Datter af boelsmand Niels Mortensen Kjær og hustru Ane Jensdatter (Ruggaard) på 39 år, på Holmsborg, Besser sogn. Kilde: KB-opslag 124, nr. 8. Besser sogn. Samsø herred. Skanderborg amt. År 1860-1891. KB_C437B_A_001_K05-05-A Gift 27-09-1892: Ungkarl og snedker (sidenhen snedkermester) Peder Jørgen Olesen på 25 år, i Tranebjerg (f. 28-06-1867 i Langemark, Besser sogn, af forældrene snedker Jørgen Olesen og hustru Birthe Kirstine Sørensdatter), gifter sig 27-09-1892 i Besser kirke med Kirsten Nielsen Kjær på 21 år, på Holmsborg, Langemark Mark (f. 23-06-1871 af forældrene boelsmand Niels Mortensen Kjær og hustru Ane Jensdatter, samme sted). Kilde: KB-opslag 99, nr. 8. Besser sogn. Samsø herred. Skanderborg amt. År 1892-1901. KB_1892_C437B_G_002_0180a-V. Peder Jørgen (Olesen) Olsen og hustru Kirsten Nielsen Olsen f. Kjær får sammen 8 børn. Folketællinger: FT-1880: Holbæk, Samsø, Besser, Langemark, et Huus, 186, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, B4889: Niels Mortensen Kjær, 49, Gift, Husmand, lever af sin Jord, Taftebjerg Ane Jensdatter, 47, Gift, Hans Kone, Permelille Hans Nielsen Kjær, 12, Ugift, Deres Børn, Langemark Jens Søren Nielsen Kjær, 11, Ugift, Deres Børn, Langemark >> Kirstine Nielsen Kjær, 8, Ugift, Deres Børn, Langemark