Correll_Dohlmann

Anna Margrethe Henriette BrodersenAge: 86 years18361922

Name
Anna Margrethe Henriette Brodersen
Birth May 6, 1836
Alias
Anna Margrethe Henriette Christensen f. Broderen

MarriageFerdinand Emil ChristensenView this family
March 18, 1859 (Age 22 years)
Birth of a daughter
#1
Sophie Mathilde Christensen
June 15, 1868 (Age 32 years)
Occupation
Husmor

Christening of a daughterSophie Mathilde Christensen
August 30, 1868 (Age 32 years)

Marriage of a childHans Nielsen KjærSophie Mathilde ChristensenView this family
March 18, 1893 (Age 56 years)
Death July 14, 1922 (Age 86 years)
Burial July 18, 1922 (4 days after death)
Shared note
Anna Margrethe Henriette Brodersen alias Anna Margrethe Henriette Christensen f. Broderen Født: 06-05-1836 i Flensborg Kilde: FT-1901 Gift 18-03-1859: Sadelmager Ferdinand Emil Christensen, 20 år gl., gifter sig 18-03-1859 i Besser kirke, Samsø med fruentimmer Ane Margrethe Henriette Brodersen, 22 år gl., i Besser. Kilde: KB-opslag 5, nr. 1. Besser sogn. Samsø. Skanderborg amt. År 1856-1891. KB_C437B_A_007_K01-04-A. Død 14-07-1922: Anna Margrethe Henriette Christensen f. Brorsen (læs: Brodersen), f. 06-05-1836 i Flensborg, dør 14-07-1922 i Tranebjerg sogn, Samsø, 86 år gl., og bliver begravet 18-07-1922 på Tranebjerg kirkegård. Fhv. sadelmagers hustru i Tranebjerg. Født i Flensborg. Faderen var skibstømrer Brorsen i Flensborg. Gift med efterlevende fhv. sadelmager Ferdinand Emil Christensen i Tranebjerg by og sogn. Kilde: KB-opslag 290, nr. 19. Tranebjerg sogn. Samsø h. Skanderborg a. År 1914-1922. KB_1892_C436_G_014_0307a-DK. Folketællinger: FT-1860: Holbæk, Samsø, Besser, Besser, Huus, 18 F2, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, B4879: Ferdinand Emil Christensen, 21, Gift, Sadelmager, Huusfader, København >> Ane Marg. Henri. Brodersen, 24, Gift, hans Kone, Flensborg Nicoline Christiane Christensen, 2, Ugift, deres Børn, Flensborg Lauritz Emil Christensen, 1, Ugift, deres Børn, I Sognet FT-1870: Holbæk, Samsø, Besser, Besser, Huus, 87, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1870, B4884: Lars Christensen, 62, Gift, Pensioneret Bankbud, Persborg Sorø amt Ferdinand Emil Christensen, 31, Gift, Sadelmager, København >> Ane Margrethe Henriette Brodersen, 33, Gift, hans hustru, Flensborg Nicoline Kristine Christensen, 11, Ugift, deres Børn, Flensborg Lars Emil Christensen, 10, Ugift, deres Børn, Besser S. Ane Henri. Emilie Christensen, 8, Ugift, deres Børn, Besser S. Christian Ditlev Christensen, 6, Ugift, deres Børn, Besser S. Carl Henrik Christensen, 4, Ugift, deres Børn, Besser S. Sophie Mathilde Christensen, 1, Ugift, deres Børn, Besser S. FT-1880: Holbæk, Samsø, Besser, Besser, et Huus, 59, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, B4889: Ferdinand Emil Christensen, 40, Gift, Sadelmager, København >> Ane Margrethe Henriette Brodersen, 43, Gift, Hans Kone, Flensborg Christian Ditlev Christensen, 16, Ugift, Deres Børn, I Sognet Carl Henrik Christensen, 14, Ugift, Deres Børn, I Sognet Mathilde Sophie Christensen, 11, Ugift, Deres Børn, I Sognet Ferdinand Emil Vilhelm Christensen, 10, Ugift, Deres Børn, I Sognet Christine Caroline Christensen, 6, Ugift, Deres Børn, I Sognet Dagmar Frederikke Marie Christensen, 3, Ugift, Deres Børn, I Sognet udøbt pige [Christensen], 1, Ugift, Deres Børn, I Sognet FT-1901: Holbæk, Samsø, Tranebjerg, Tranebjerg, 1als, 86, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1901, C1861: Ferdinand Emil Christensen, 1839 18/3, Gift, Husfader, Sadelmagermester og Tapetfører?, Kjøbenhavn >> Anna Magrethe Henriette Christensen, 6. Maj 1836, Gift, Husmoder, Husholdningen, Flensborg Thora Nielsen født Christensen, 20/1 1880, Gift, Datter, Husholdningen, Besser Sogn Olaf Nielsen, 3 Februar 1900, Ugift, Datter Søn, ? Tyra Christine Helene Haagensen, 12 August 1884, Ugift, Tjenestetyende, Aarhus