Correll_Dohlmann

Harriet Emilie Vilhelmine ChristensenAge: 60 years18881949

Name
Harriet Emilie Vilhelmine Christensen
Birth December 14, 1888 25 27
Alias
Harriet Emilie Vilhelmine Kjær f. Christensen

Marriage of parentsChristian Ditlev ChristensenThora Eline FranckView this family
1888

Christening March 31, 1889 (Age 3 months)
Occupation
Telefonistinde

Death November 4, 1949 (Age 60 years)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: 1888
11 months
herself
Family with Ferdinand Emil Kjær - View this family
husband
herself
daughter
Ellen Margrethe Kjær
Ferdinand Emil Kjær + Astrid Sofie Bonde - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: May 7, 1950Besser kirke, Samsø

Shared note
Harriet Emilie Vilhelmine Christensen alias Harriet Emilie Vilhelmine Kjær f. Christensen Født: 14-12-1888 i Møntergade 12, 4. sal Kbh. i Trinitatis sogn, Kbh. og døbt 31-03-1889 i Trinitatis kirke, Kbh. - datter af sadelmager Christian Ditlev Christensen, f. 01-10-1863 i Besser sogn, Samsø og hustru Thora Eline Franck, f. 12-03-1861 på Frederiksberg. Faddere: Frk. Mathilde Christensen og sadelmager Emil Christensen samt forældrene. Kilde: KB-opslag 229, nr. 208. Trinitatis sogn. År 1885-1891. KB_012_2_030_K08-25-A. Erhverv: Tjenestepige. Sidenhen telefonistinde. Gift 05-06-1920: Ungkarl, landmand Ferdinand Emil Kjær af Hellemose, Besser sogn (f. 30-06-1894 i Langemark, Besser sogn, døbt 28-07-1894 og fremstillet 12-08-1894, søn af møller Hans Nielsen Kjær og hustru Mathilde Sofie Kristensen af Hellemose) gifter sig 05-06-1920 i Besser kirke med pige, telefondame Harriet Emilie Vilhelmine Christensen, Læderstræde 22, Kbh. (f. 14-12-1888 i Møntergade 12, Kbh. i Trinitatis sogn og døbt 31-03-1889, datter af sadelmager Christian Ditlev Christensen og hustru Thora Eline Franck, Læderstræde 22, Kbh.). Forlovere: Brudgommens far samt forpagter Peter Petersen Vadstrup, Besser. Kilde: KB-opslag 151, nr. 4. Besser sogn. Samsø herred. Skanderborg amt. År 1915-1926. KB_1892_C437B_G_004_0166a-V. Død 04-11-1949: Harriet Emilie Vilhelmine Kjær f. Christensen dør 04-11-1949 i Hellemose, Besser sogn, Samsø, 60 år gl. Kilde: kefotos.dk Folketællinger og bosteder: Bopæl meldt i Kbh.: Udfyldelsesdato: 01-11-1891 Hovedperson: Christjan Ditlev Christensen, 01-10-1859, Ramsø (læs: f. 01-10-1863 på Samsø) Stillinger: Sadelmager Ægtefælle: Thora Line Christensen, f. 12-03-1861 på Frederiksberg Børn: >> Harriet Emilie Vilhelmine Christensen, f. 04-12-1888 i Kbh. Henry Franck Christensen, f. 08-02-1891 i Kbh. (sidenhen sadelmager og gift med Ingeborg Sofie Knudsen, f. 21-09-1895 i Hørve) Adresser: 01-11-1891: Nansensgade 24 A, 4. 01-05-1892: H.C. Andersens Gade 5, stuen (Sankt Johannes og Sankt Andreas sogne) 01-11-1901: Gothersgade 89, kælderen (Trinitatis, Helligånds, Sankt Johannes, og Sankt Pauls sogne) 01-11-1912: Læderstræde 22, 3. Kilde: politietsregisterblade.dk, blad 2410, rl 5, st 1 Bopæl meldt i Kbh.: Udfyldelsesdato: 01-11-1911 Hovedperson: >> Emilie Harriet Vilhelmine Christensen, f. 14-12-1888 i København Stillinger: Tjenestepige Adresser: 01-11-1911: Fra Samsø til Gothersgade 89, 3. 01-11-1912: Læderstræde 22, 3. sal Kilde: politietsregisterblade.dk, blad 3134, rl 5, st 1 FT-1916: Læderstræde 22, 3. sal, Kbh.: Christian Ditlev Christensen, f. 01-10-1863 i Besser sogn, Samsø, gift, sadelmagermester Thora Eline Franck Christensen, f. 12-03-1861 på Frederiksberg, gift, hustru >> Harriet Emilie Vilhelmine Christensen, f. 14-12-1888 i København, ugift, datter, telefonistinde Kilde: FT-opslag 61-62. FT1916_08046_00906. FT-1930: Langemark, Besser sogn, Samsø herred, Holbæk amt, matr. 8a. m.fl.: Hans Nielsen Kjær, f. 10-02-1867 i Besser, gift, husfader, møller, gift 1893, 7 levende og 2 børn døde i ægteskabet Sofie Mathilde Kjær, f. 15-06-1868 i Besser, gift, husmoder Ferdinand Emil Kjær, f. 30-06-1894 i Besser, gift, husfader, landmand, gift 1920, 1 levende barn, ingen døde i ægteskabet >> Harriet Emilie Kjær, f. 14-12-1888 i København, gift, husmoder Ellen Margrethe Kjær, f. 06-06-1930 i Besser, ugift, barn og 2 tjenestekarle Kilde: FT-opslag 56. FT1930_03046_00820