Correll_Dohlmann

Thora Eline Franck1861

Name
Thora Eline Franck
Birth March 12, 1861
Alias
Thora Eline Christensen f. Franck

Christening April 21, 1861 (Age 40 days)
MarriageChristian Ditlev ChristensenView this family
1888 (Age 26 years)

Birth of a daughter
#1
Harriet Emilie Vilhelmine Christensen
December 14, 1888 (Age 27 years)
Christening of a daughterHarriet Emilie Vilhelmine Christensen
March 31, 1889 (Age 28 years)
Death of a daughterHarriet Emilie Vilhelmine Christensen
November 4, 1949 (Age 88 years)
Death

Shared note
Thora Eline Franck alias Thora Eline Christensen f. Franck Født: 12-03-1861 på Bianco Lunos Alle 50, Frederiksberg og døbt 21-04-1861 i Frederiksberg kirke - datter af Carl Christian Franck, snedkersvend, og hustru Henriette Elisabeth f. Larsen, på 39 år, Bianco Lunos Alle 50, Frbg. Kilde: KB-opslag 229, nr. 48. Frederiksberg. År 1859-1863. KB_064_2_006_K08-19-A. Gift i 1888: Christian Ditlev Christensen gifter sig i 1888 med Thora Eline Franck. Kilde: FT-1930 Folketællinger og bosteder: Bopæl meldt i Kbh.: Udfyldelsesdato: 01-11-1891 Hovedperson: Christjan Ditlev Christensen, 01-10-1859, Ramsø (læs: f. 01-10-1863 på Samsø) Stillinger: Sadelmager >> Ægtefælle: Thora Line Christensen, f. 12-03-1861 på Frederiksberg Børn: Harriet Emilie Vilhelmine Christensen, f. 04-12-1888 i Kbh. Henry Franck Christensen, f. 08-02-1891 i Kbh. (sidenhen sadelmager og gift med Ingeborg Sofie Knudsen, f. 21-09-1895 i Hørve) Adresser: 01-11-1891: Nansensgade 24 A, 4. 01-05-1892: H.C. Andersens Gade 5, stuen (Sankt Johannes og Sankt Andreas sogne) 01-11-1901: Gothersgade 89, kælderen (Trinitatis, Helligånds, Sankt Johannes, og Sankt Pauls sogne) 01-11-1912: Læderstræde 22, 3. Kilde: politietsregisterblade.dk, blad 2410, rl 5, st 1 FT-1916: Læderstræde 22, 3. sal, Kbh.: Christian Ditlev Christensen, f. 01-10-1863 i Besser sogn, Samsø, gift, sadelmagermester >> Thora Eline Franck Christensen, f. 12-03-1861 på Frederiksberg, gift, hustru Harriet Emilie Vilhelmine Christensen, f. 14-12-1888 i København, ugift, datter, telefonistinde Kilde: FT-opslag 61-62. FT1916_08046_00906. FT-1930: Høyensgade 31, 1. sal, Kbh. Østerbro: Christian Ditlev Christensen, f. 01-10-1863 i Besser, Samsø, gift i 1888, husfar, sadelmagermester, 2 levende børn i ægteskabet >> Thora Eline Christensen, f. 12-03-1861 på Frederiksberg, gift i 1888, husmor, 2 levende børn i ægteskabet Kilde: FT-opslag 89. FT1930_00184_00806.