Correll_Dohlmann

Astrid Sofie BondeAge: 82 years19081991

Name
Astrid Sofie Bonde
Birth October 6, 1908
Alias
Astrid Sofie Lavesson f. Bonde og Astrid Sofie Kjær f. Bonde

MarriageFerdinand Emil KjærView this family
May 7, 1950 (Age 41 years)
Death of a husbandFerdinand Emil Kjær
June 29, 1971 (Age 62 years)
Death January 7, 1991 (Age 82 years)
Family with Ferdinand Emil Kjær - View this family
husband
herself
Marriage: May 7, 1950Besser kirke, Samsø
Ferdinand Emil Kjær + Harriet Emilie Vilhelmine Christensen - View this family
husband
husband’s wife
step-daughter
Ellen Margrethe Kjær

Shared note
Astrid Sofie Bonde alias Astrid Sofie Lavesson f. Bonde og Astrid Sofie Kjær f. Bonde Født: 06-10-1908 i Nordby by og sogn, Samsø og døbt 15-11-1908 i Nordby kirke, Samsø - datter af skrædder (sidenhen husmand) Kristen Pedersen Bonde og hustru Jensine Karoline Marie Bonde f. Thunbo, 29 år, Nordby. Kilde: KB-opslag 83, nr. 10. Nordby sogn. Samsø herred. Skanderborg amt. År 1899-1908. KB_1892_C439_G_009_0096a-FK. Gift 1.g. 22-09-1927: Ungkarl, mejerist (sidenhen bestyrer i Selvig, Onsbjerg sogn, Holbæk amt) Thure Olavus Lavesson på 24 år, af Nordby, Nordby Mejeri, Nordby sogn Samsø, f. 28-02-1903 i Blekinge Lehn, Sverige, gifter sig 22-09-1927 i Nordby kirke, Nordby sogn, Samsø med pige Astrid Sofie Bonde på 18 år, af Nordby by og sogn, Samsø, f. 06-10-1908 samme sted, datter af husmand Kristen Pedersen Bonde og hustru Jensine Karoline Marie f. Thunbo, af Nordby. Kilde: KB-opslag 113, nr. 4. Nordby sogn. Samsø herred. Skanderborg amt. År 1923-1936. KB_1892_C439_G_011_0151a-V. Thure Olavus Lavesson og hustru Astrid Sofie Lavesson f. Bonde får sammen 4 børn. Parret skilt ca. 1943. Kæresteforhold i 1943: Astrid Sofie Lavesson f. Bonde er i 1943 kæreste med arbejdsmand Jørgen Hansen af Ballen, f. 15-06-1916 i Brundby, Tranebjerg sogn, Samsø. Parret får sammen en datter. Kæresteforholdet opløst i 1944. Gift 2.g. 07-05-1950: Enkemand, gårdejer Ferdinand Emil Kjær gifter sig 07-05-1950 i Besser kirke med fraskilt Astrid Sofie Lavesson f. Bonde. Kilde: Astrids datter: Inge Birthe Kjær's fødsel og dåb. Død 07-01-1991: Astrid Sofie Kjær f. Bonde dør 07-01-1991 i Besser sogn, Samsø, 82 år gl. Kilde: kefotos.dk Folketællinger: Astrid Sofie Bonde's familie: FT-1880: Holbæk, Samsø, Nordby, Nordby, et Hus, 11, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, B4891: Michel Madsen Bonde, 34, Gift, Arbeidsmand, Husfader, Nordby Maren Bonde f. Sjørslev, 30, Gift, Hans Kone, Nordby Rasmus Kristian Bonde, 10, Ugift, Deres Børn, Nordby Peder Hendrik Bonde, 8, Ugift, Deres Børn, Nordby >> Kristen Peder Bonde, 5, Ugift, Deres Børn, Nordby Dorthe Marie Kirstine Bonde, 1, Ugift, Deres Børn, Nordby FT-1880: Holbæk, Samsø, Nordby, Udflyttere Nordby Mark, Sandballegaard, 165, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, B4891: Michel Thunbo, 28, Gift, Gaardeier, Husfader, Maarup Kirsten Tuse, 20, Gift, Hans Kone, Nordby >> Jensine Caroline Marie Thunbo, 1, Ugift, Deres Barn, Sandballegaard Ane Johnsen, 56, Enke, Aftægtskone, Nordby Peder Tuse, 17, Ugift, Tjenestekarl, Nordby FT-1901: Holbæk, Samsø, Nordby, Nordby, 125, 178, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1901, C1859: Mikkel Madsen Bonde, 21/12 1845, Gift, Husfader, Agerbrug daglejer, Nordby Maren Bonde, 15/11 1849, Gift, Husmoder, Nordby >> Kristen Peder Bonde, 11/3 1874, Ugift, Barn, Skrædder, Nordby FT-1921: Holbæk, Samsø, Nordby, 27 Matrikel 125, Nordby Kilde: ddd.dda.dk, FT-1921, C2984: Christen Peter Bonde, 11/3 1874, Husfader, Landbrug og ??, Nordby Jensine Bonde, 8/8 1879, Husmoder, Nordby >> Astrid Bonde, 6/10 1909, Barn, Nordby Maren Bonde, 15/11 1849, Aftægts Kone, Nordby