Correll_Dohlmann

Anna Marie JensenAge: 82 years19071989

Name
Anna Marie Jensen
Birth January 15, 1907
Alias
Anna Marie Kjær f. Jensen

Christening February 24, 1907 (Age 40 days)
Death of a husbandHans Emanuel Kjær
May 27, 1968 (Age 61 years)
Death March 30, 1989 (Age 82 years)
Family with Hans Emanuel Kjær - View this family
husband
herself
daughter
Edith Kjær
daughter
Grethe Kjær
daughter
Ruth Kjær
daughter
Inge Kjær
daughter
Mathilde Kjær
son
Jens Ivar Kjær

Shared note
Anna Marie Jensen alias Anna Marie Kjær f. Jensen Født: 15-01-1907 i Langemark Mark, Besser sogn, Samsø Birk og døbt 24-02-1907 i Besser kirke - datter af gårdbestyrer Jens Jensen og hustru Barbara Martine f. Degn på 27 år, Langemark Mark, Besser sogn. Kilde: KB-opslag 61, nr. 3. Besser sogn. Samsø herred. Skanderborg amt. År 1902-1914. KB_1892_C437B_G_003_0065a-FK. Gift 22-05-1929: Ungkarl, husmand Hans Emmanuel Kjær, Bisgaard Mark, Onsbjerg sogn, Holbæk amt (f. 28-12-1899 i Langemark, Besser sogn og døbt 18-02-1900 i Besser kirke, søn af møller Hans Nielsen Kjær og hustru Sofie Mathilde Kristensen, Langemark Mark) gifter sig 22-05-1929 i Besser kirke med pige Anna Marie Jensen, Langemark Mark, Besser sogn, Holbæk amt (f. 15-01-1907 samme steds, og døbt 24-02-1907, datter af gårdejer Jens Jensen og hustru Barbara Martine f. Degn, Langemark Mark). Kilde: KB-opslag 159, nr. 5. Besser sogn. Samsø herred. Skanderborg amt. År 1927-1942. KB_1892_C437B_G_005_0169a-V. Død 30-03-1989: Anna Marie Kjær f. Jensen dør 30-03-1989 i Onsbjerg sogn, Samsø, 82 år gl. Kilde: kefotos.dk Børn: Hans Emanuel Kjær og hustru Anna Marie Kjær f. Jensen får sammen 6 børn. ------------------- Forældrenes vielse den 10-05-1906 i Besser kirke: Ungkarl og gårdbestyrer Jens Jensen på 36 år, Langemark Mark (f. 09-08-1869 i Langemark, Besser sogn (død 30-01-1952 i Besser sogn), søn af gårdejer Jørgen Jensen og afdøde hustru Ane Mortensen Holm, Langemark Mark) gifter sig 10-05-1906 i Besser kirke med pige Barbara Martine Degn på 27 år, Thorup, f. 26-03-1879 i Mårup, Nordby sogn, Samsø (død 12-11-1980 på Kirkevej 4, Besser sogn, Samsø), datter af husejer, hjulmand Jens Søren Degn og hustru Martha Marie f. Snedker, af Nordby). Forlovere: Parcellist Morten Holm Jensen, Pillemark Mark og Snedker Hans Peter Degn, Langemark Mark. Kilde: KB-opslag 139, nr. 1. Besser sogn. Samsø herred. Skanderborg amt. År 1902-1914. KB_1892_C437B_G_003_0158a-V.