Correll_Dohlmann

Anne Henriette Margrete Kjær1902

Name
Anne Henriette Margrete Kjær
Birth January 24, 1902 34 33
Alias
Anne Henriette Margrete Bok f. Kjær og Anne Henriette Margrete Nielsenf. Kjær

Christening March 27, 1902 (Age 2 months)
Birth of a brotherDreng Kjær
June 24, 1904 (Age 2 years)
Death of a brotherDreng Kjær
July 18, 1904 (Age 2 years)
Burial of a brotherDreng Kjær
July 21, 1904 (Age 2 years)
Birth of a sisterElise Christine Kjær
September 21, 1905 (Age 3 years)
Christening of a sisterElise Christine Kjær
October 6, 1905 (Age 3 years)
Birth of a sisterRosa Marie Kjær
May 22, 1909 (Age 7 years)
Christening of a sisterRosa Marie Kjær
September 11, 1909 (Age 7 years)
Death of a paternal grandfatherNiels Mortensen Kjær
January 3, 1912 (Age 9 years)
Birth of a sisterKristine Vilhelmine Kjær
January 18, 1912 (Age 9 years)
Christening of a sisterKristine Vilhelmine Kjær
August 4, 1912 (Age 10 years)
Death of a maternal grandmotherAnna Margrethe Henriette Brodersen
July 14, 1922 (Age 20 years)
MarriageAlfred Jensen BokView this family
May 7, 1929 (Age 27 years)
Death of a maternal grandfatherFerdinand Emil Christensen
February 22, 1930 (Age 28 years)
Death of a motherSophie Mathilde Christensen
April 11, 1944 (Age 42 years)
Death of a husbandAlfred Jensen Bok
August 31, 1947 (Age 45 years)
Burial of a husbandAlfred Jensen Bok
September 6, 1947 (Age 45 years)
Death of a fatherHans Nielsen Kjær
April 27, 1948 (Age 46 years)
Death of a brotherHans Emanuel Kjær
May 27, 1968 (Age 66 years)
Death of a brotherFerdinand Emil Kjær
June 29, 1971 (Age 69 years)
Death of a brotherNiels Christensen Kjær
October 11, 1980 (Age 78 years)
Death of a sisterElise Christine Kjær
July 12, 1987 (Age 85 years)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: March 18, 1893Tranebjerg kirke, Samsø
15 months
elder brother
19 months
elder brother
Niels Kjær
Birth: January 28, 1896 28 27Langemark by, Besser sogn, Samsø
Death: February 1, 1896Langemark by, Besser sogn, Samsø
14 months
elder brother
3 years
elder brother
2 years
herself
2 years
younger brother
Dreng Kjær
Birth: June 24, 1904 37 36Langemark by, Besser sogn, Samsø
Death: July 18, 1904Langemark by, Besser sogn, Samsø
15 months
younger sister
4 years
younger sister
3 years
younger sister
Family with Alfred Jensen Bok - View this family
husband
Alfred Jensen Bok
Birth: July 26, 1890Hasle sogn, Hasle herred
Death: August 31, 1947Amtssygehuset i Tranebjerg, Tranebjerg sogn, Samsø
herself
Marriage: May 7, 1929Besser kirke, Samsø

Shared note
Anne Henriette Margrete Kjær alias Anne Henriette Margrete Bok f. Kjær og Anne Henriette Margrete Nielsen f. Kjær Født: 24-01-1902 i Langemark, Besser sogn, Samsø Birk og døbt 27-03-1902 i Besser kirke - datter af møller Hans Nielsen Kjær og hustru Sophie Mathilde f. Christensen, 34 år, Langemark. Faddere: Barnets moder bar barnet. Sadelmager Ferdinand Emil Christensen i Tranebjerg. Smed Carl Hansen, ibd. = samme sted og boelsmand Jens Søren Nielsen Kjær på Holmsborg. Kilde: KB-opslag 46, nr. 3. Besser sogn. Samsø herred. Skanderborg amt. År 1902-1914. KB_1892_C437B_G_003_0050a-FK. Gift 1.g. 07-05-1929: Pige Anne Henriette Margrethe Kjær af Langemark, Besser sogn, Holbæk amt (f. 24-01-1902 i Langemark, Besser sogn, Holbæk amt og døbt 27-03-1902 samme steds, datter af møller Hans Nielsen Kjær og hustru Sofie Mathilde Kristensen, Langemark) gifter sig 07-05-1929 i Besser kirke med ungkarl, husmand Alfred Jensen Bok af Vesterløkken, Tranebjerg sogn (f. 26-07-1890 i Hasle, Hasle sogn, Århus amt og døbt 21-09-1890, søn af arbejdsmand Peder Jensen Bok (læs: Buch) og hustru Anne Mette f. Jørgensen, Hasle). Kilde: KB-opslag 158, nr. 3. Besser sogn. Samsø herred. Skanderborg amt. År 1927-1942. KB_1892_C437B_G_005_0168a-V. Gift 2.g. efter 1947: Niels Nielsen gifter sig med enken Anne Henriette Margrete Bok f. Kjær. Kilde: Karl Erik Kornmaaler Mikkelsen's hjemmeside - kefotos.dk Død ??: Anne Henriette Margrethe Nielsen f. Kjær dør i Onsbjerg sogn, Samsø Kilde: Karl Erik Kornmaaler Mikkelsen's hjemmeside - kefotos.dk