Correll_Dohlmann

Ingeborg KnipschildtAge: 75 years18921968

Name
Ingeborg Knipschildt
Birth September 29, 1892
Alias
Ingeborg Hempel f. Knipschildt

Christening October 23, 1892 (Age 24 days)
MarriageSøren Christian HempelView this family
June 17, 1914 (Age 21 years)
Death of a husbandSøren Christian Hempel
December 5, 1965 (Age 73 years)

Occupation
Direktionssekretær

Death April 16, 1968 (Age 75 years)

Family with Søren Christian Hempel - View this family
husband
herself
Marriage: June 17, 1914Roskilde Domkirke

Shared note
Ingeborg Knipschildt alias Ingeborg Hempel f. Knipschildt Født: 29-09-1892 i Skanderup Nygaard, Skanderup sogn, Anst herred og døbt 23-10-1892 i Skanderup kirke - datter af gårdejer (sidenhen indremissionær) Ernst Frantz Hans Knipschildt (1852-1926) og hustru Maria Augusta Evers adopteret Schultz på 33 år (1859-1930). Kilde: KB-opslag 75, nr. 27. Skanderup sogn. Anst herred. Ribe amt. År 1892-1904. KB_1892_C585_G_007_0081a-FK Erhverv: Direktionssekretær Gift 17-06-1914: Ungkarl, direktør Søren Christian Hempel af Kolding (f. 27-02-1879 i Frijsenborg Apotek, Hammel sogn, søn af apoteker Preben Hempel og hustru Hulda f. Jespersen), gifter sig 17-06-1914 i Roskilde Domkirke med ugift Ingeborg Knipschildt af Kolding (f. 29-09-1892 i Skanderup, datter af indremissionær (fhv. proprietær) Ernst Frantz Hans Knipschildt og hustru Marie Augusta Evers, adopteret Schultz, Kolding. Forlovere: G. Volkert, fabrikant, Gl. Dalbyvej, Kolding og Nielsen, bankfuldmægtig, Kolding. Kilde: KB-opslag 293, nr. 32. Roskilde Domkirke. År 1912-1914. KB_1892_270_3_037_0332a-V. Død 16-04-1968: Ingeborg Hempel f. Knipschildt dør 16-04-1968, 75 år gl. Kilde: nielsen-termansen.com Søren Christian Hempel og hustru Ingeborg Hempel f. Knipschildt får sammen 4 børn.