Correll_Dohlmann

Elsebeth HaugaardAge: 2 years17611763

Name
Elsebeth Haugaard
Birth about April 1761 28 30
Alias
Elsebeth Haudgaard

Christening May 16, 1761 (Age 45 days)
Birth of a sisterMarie Kirstine Haugaard
about June 1763 (Age 2 years)
Christening of a sisterMarie Kirstine Haugaard
June 25, 1763 (Age 2 years)
Death about July 2, 1763 (Age 2 years)
Burial July 4, 1763 (2 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: about 1760
6 years
younger sister
-4 years
herself
2 years
younger sister
5 years
younger brother
2 years
younger brother
15 months
younger brother
18 months
younger sister
3 years
younger sister
2 years
younger sister

Shared note
ID 125-1: Elsebeth Haugaard alias Elsebeth Haudgaard Født: ca. april 1761 i Kerteminde og døbt 16-05-1761 i Kerteminde kirke - datter af (ID 250) Conroth Haudgaard, hattemager og (ID 251) hustru Marie Elisabeth Hansdatter. Båret til dåb af hr. provst Bøgh's pige Catharine Ibsdatter og Christian hattemagers datter Anne Kirstine gik hos. Kilde: KB-opslag 4, nederst side 4. Kerteminde sogn. Bjerge h. Odense a. E.M. År 1761-1814. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=179751#179751,30483711 Død ca. 02-07-1763: Elsebeth Haudgaard dør ca. 02-07-1763 i Kerteminde: "04-07-1763 blev Conradt hattemagers barn jordet paa den nordre side kirken (i Kerteminde)." Kilde: KB-opslag 212, side 606. Kerteminde sogn. Bjerge h. Odense a. E.M. År 1761-1814. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=179751#179751,30483919