Correll_Dohlmann

Karen Elisabeth HempelAge: 49 years18871937

Name
Karen Elisabeth Hempel
Birth August 2, 1887 46 33
Alias
Karen Elisabeth Teisen f. Hempel

Christening October 30, 1887 (Age 2 months)
MarriageKnud Lauritz Simon TeisenView this family
November 11, 1909 (Age 22 years)
Death of a brotherValdemar Hempel
August 15, 1917 (Age 30 years)
Burial of a brotherValdemar Hempel
August 21, 1917 (Age 30 years)
Death of a fatherPreben Hempel
November 13, 1918 (Age 31 years)
Death of a motherHulda Jespersen
November 28, 1928 (Age 41 years)
Death April 15, 1937 (Age 49 years)

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: April 11, 1878Hammel kirke
11 months
elder brother
1 year
elder brother
11 months
elder sister
13 months
elder sister
17 months
elder sister
4 years
herself
Family with Knud Lauritz Simon Teisen - View this family
husband
herself
Marriage: November 11, 1909Vor Frue kirke, Kbh.

Shared note
Karen Elisabeth Hempel alias Karen Elisabeth Teisen f. Hempel Født: 02-08-1887 på Nørre Farigmagsgade 59, 1. sal, Kbh. i Skt. Johannes sogn, Kbh. og døbt 30-10-1887 i Vor Frue kirke, Kbh. af konfessionarius Paulli. Datter af apoteker Preben Hempel og hustru Hulda f. Jespersen på 33 år. Kilde: KB-opslag 151, nr. 653. Skt. Johannes sogn. År 1886-1889. KB_010_2_027_K06-07-A. Gift 11-11-1909: Ungkarl, læge Knud Lauritz Simon Teisen på 25 år, Amaliegade 27, Kbh., (f. 06-04-1884 i Helligånds sogn, Kbh., søn af Karl Teisen, assistent i Kulturministeriet, etatsråd, og hustru Marie Elise f. Theisen, forældrenes bopæl: Amaliegade 27, Kbh.) gifter sig 11-11-1909 i Vor Frue kirke, Kbh. med ugift Karen Elisabeth Hempel på 22 år, Nørre Farimagsgade 63, 1. sal, Kbh. (f. 02-08-1887 i Vor Frue sogn, Kbh., datter af apoteker Preben Hempel og hustru Hulda f. Jespersen, forældrenes bopæl: Nørre Farimagsgade 63, 1. sal, Kbh.). Lysning i Skt. Andreas kirke, Kbh. Forlovere: apoteker Preben Hempel, Nørre Farimagsgade 63, 1. sal, Kbh. Etatsråd K. Teisen, Amaliegade 27, Kbh. Kilde: KB-opslag 30, nr. 100. Vor Frue sogn. År 1909-1913. KB_1892_013_3_067_0029a-V. Død 15-04-1937: Karen Elisabeth Teisen f. Hempel dør 15-04-1937, 49 år gl. Kilde: appletree.com Barn: Knud Lauritz Simon Teisen og hustru Karen Elisabeth Teisen f. Hempel får sammen en datter. Folketællinger: FT-1901: Nørre Farimagsgade 59, 1. sal, Kbh.: Preben Hempel, f. 17-09-1840 i Assens, gift, tilflyttet fra Hammel i 1885, husfar, apoteker, gift i 1878. 6 levende børn i ægteskabet Hulda Hempel, f. 20-11-1853 i Skanderborg, gift, tilflyttet fra Hammel i 1885, husmor, gift i 1878. 6 levende børn i ægteskabet Søren Christian Hempel, f. 27-02-1879 i Hammel, ugift, tilflyttet fra Hammel i 1885, søn Valdemar Hempel, f. 26-02-1880 i Hammel, ugift, tilflyttet fra Hammel i 1885, søn, stud. jur. Johanne Marie Hempel, f. 25-01-1881 i Hammel, ugift, tilflyttet fra Hammel i 1885, datter Jenny Hempel, f. 19-02-1882 i Hammel, ugift, tilflyttet fra Hammel i 1885, datter Anna Hempel, f. 11-07-1883 i Hammel, ugift, tilflyttet fra Hammel i 1885, datter >> Karen Elisabeth Hempel, f. 02-08-1887 i København, ugift, datter Kilde: FT-opslag 149. FT1901_0022_00361. FT-1906: Nørre Farimagsgade 63, 1. sal, Kbh.: Preben Hempel, f. 17-09-1840 i Assens, gift, tilflyttet fra Hammel i 1885, husfar, apoteker, gift i 1878. Hulda Hempel, f. 20-11-1853 i Skanderborg, gift, tilflyttet fra Hammel i 1885, husmor, gift i 1878. Valdemar Hempel, f. 26-02-1880 i Hammel, ugift, tilflyttet fra Hammel i 1885, søn, cand. juris. Jenny Hempel, f. 19-02-1882 i Hammel, ugift, tilflyttet fra Hammel i 1885, datter Anna Hempel, f. 11-07-1883 i Hammel, ugift, tilflyttet fra Hammel i 1885, datter >> Karen Elisabeth Hempel, f. 02-08-1887 i København, ugift, datter samt 3 tjenestetyender Kilde: FT-opslag 144. FT1906_0030_01570. Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 01-11-1890: Særlige bemærkninger: tr. Att. Udskr. 3/8-14. Tr.Att Udskr. 2/9-15. P.E.Rg.O. Hovedperson: Preben Hempel, f. 17-09-1840 i Assens, død 13-11-1918 Stillinger: Apoteker, Assessor Pharm. Ægtefælle: Hulda Hempel (født Jespersen), f. 20-11-1853 i Skanderborg Børn: Søren Christian Hempel , XX-XX-1879 (læs: 27-02-1879) Valdemar Hempel , XX-XX-1880 (læs: 26-02-1880) Jenny Hempel, f. 19-02-1882 Anna Hempel, f. 11-07-1883 >> Karen Elisabeth Hempel, f. 02-08-1887 Adresser: 01-11-1890: Nørre Farimagsgade 59, 1. Registrators kommentar: Nyt nr: 63.1 Kilde: politietsregisterblade.dk - blad 8852, rl 8 - Dødeblade