Correll_Dohlmann

Kristine Vilhelmine Kjær1912

Name
Kristine Vilhelmine Kjær
Birth January 18, 1912 44 43
Alias
Kristine Vilhelmine Poulsen f. Kjær

Hjemmedøbt March 2, 1912 (Age 44 days)
Christening August 4, 1912 (Age 6 months)
Death of a maternal grandmotherAnna Margrethe Henriette Brodersen
July 14, 1922 (Age 10 years)
Death of a maternal grandfatherFerdinand Emil Christensen
February 22, 1930 (Age 18 years)
Death of a motherSophie Mathilde Christensen
April 11, 1944 (Age 32 years)
Death of a fatherHans Nielsen Kjær
April 27, 1948 (Age 36 years)
Death of a brotherHans Emanuel Kjær
May 27, 1968 (Age 56 years)
Death of a brotherFerdinand Emil Kjær
June 29, 1971 (Age 59 years)
Death of a brotherNiels Christensen Kjær
October 11, 1980 (Age 68 years)
Death of a sisterElise Christine Kjær
July 12, 1987 (Age 75 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: March 18, 1893Tranebjerg kirke, Samsø
15 months
elder brother
19 months
elder brother
Niels Kjær
Birth: January 28, 1896 28 27Langemark by, Besser sogn, Samsø
Death: February 1, 1896Langemark by, Besser sogn, Samsø
14 months
elder brother
3 years
elder brother
2 years
elder sister
2 years
elder brother
Dreng Kjær
Birth: June 24, 1904 37 36Langemark by, Besser sogn, Samsø
Death: July 18, 1904Langemark by, Besser sogn, Samsø
15 months
elder sister
4 years
elder sister
3 years
herself
Family with Frode Hans Poulsen - View this family
husband
Frode Hans Poulsen
herself
son
Erling Kjær Poulsen
son
Tage Kjær Poulsen

Shared note
Kristine Vilhelmine Kjær alias Kristine Vilhelmine Poulsen f. Kjær Født: 18-01-1912 i Langemark, Besser sogn, Samsø Birk og hjemmedøbt der 02-03-1912. Dåben publiceret i Besser kirke 04-08-1912. Datter af møller Hans Nielsen Kjær og hustru Sophie Mathilde f. Christensen, 43 år, i Langemark. Kilde: KB-opslag 77, nr. 2. Besser sogn. Samsø herred. Skanderborg amt. År 1902-1914. KB_1892_C437B_G_003_0081a-FK. Gift 28-11-1936: Ungkarl, tjenestekarl Frode Hans Poulsen af Langemark, Besser sogn, Samsø Birk, Holbæk amt (f. 19-06-1915 i Nakskov, søn af arbejdsmand Osvald Helmius Poulsen og hustru Astrid Karoline f. Mogensen, Nakskov), gifter sig 28-11-1936 i Besser kirke, Samsø med pige Kristine Vilhelmine Kjær af Langemark, Besser sogn, Samsø Birk, Holbæk amt (f. samme sted den 18-01-1912, datter af møller Hans Nielsen Kjær og hustru Sofie Mathilde f. Christensen). Forlovere: Gårdejer Emil Kjær, Hellemose og husmand Emanuel Kjær, Bisgaard Mark. Kilde: KB-opslag 180, nr. 10. Besser sogn. Samsø herred. Skanderborg amt. År 1927-1942. KB_1892_C437B_G_005_0190a-V. Parret får sammen 2 børn.