Correll_Dohlmann

Petra Nielsine HansenAge: 86 years18971983

Name
Petra Nielsine Hansen
Birth February 21, 1897
Alias
Petra Nielsine From f. Hansen og Petra From f. Hansen

Christening March 28, 1897 (Age 35 days)
MarriageErik FromView this family
September 19, 1920 (Age 23 years)
Birth of a son
#1
Nis-Jørn From
January 20, 1921 (Age 23 years)
Occupation
Modist. Dameskrædder

Christening of a sonNis-Jørn From
February 13, 1921 (Age 23 years)
Death of a husbandErik From
December 11, 1954 (Age 57 years)
Burial of a husbandErik From
December 15, 1954 (Age 57 years)
Death October 9, 1983 (Age 86 years)
Burial October 1983 (Age 86 years)
Family with Erik From - View this family
husband
Erik From
Birth: February 7, 1897 34 34Skyttehusgade 21, Vejle
Death: December 11, 1954Århus Kommunehospitalet, i Århus Sct. Johannes sogn
herself
Marriage: September 19, 1920Sct. Nicolai Præstebolig i Vejle
4 months
son

Shared note
Petra Nielsine Hansen alias Petra Nielsine From f. Hansen og Petra From f. Hansen Født: 21-02-1897 på Jens Benzonsgade 42, Odense i Odense Sct. Knuds sogn og døbt 28-03-1897 i Odense Sct. Knuds kirke - datter af møllestensarbejder Hans Henrik Hansen og hustru Nikoline Ludovika Andersen på 35 år, boende Jens Benzonsgade 42, Odense. Forældrene viet 05-11-1881 i Vejle. Kilde: KB-opslag 303, nr. 66. Odense Sct. Knuds sogn. År 1895-1898. KB_1892_O113_G_029_0300a-FK. Erhverv: Modist. Dameskrædder Gift 19-09-1920: Ungkarl Erik From, repræsentant i Vejle, 23 år gl. (f. 07-02-1897 i Vejle, søn af handelsagent Nis Rasmussen From og hustru Ane Cathrine Jørgensen) gifter sig 19-09-1920 i Sct. Nicolai Præstebolig i Vejle med pige Petra Nielsine Hansen i Vejle, 23 år gl. (f. 21-02-1897 i Odense Sct. Knuds sogn, datter af møllestensarbejder Hans Henrik Hansen og hustru Nikoline Ludovika Andersen). Parret viet af provst Christensen i hans præstebolig. Forlovere: Bogholder W. Wadt og kommis Otto From, begge i Vejle. Kilde: KB-opslag 173, nr. 84. Vejle Sct. Nicolai sogn. Nørvang h. Vejle a. År 1920-1921. KB_1892_C441E_G_006_0175a-V. Død 09-10-1983: Petra Nielsine From f. Hansen (alias Petra From) dør 09-10-1983 i Vejle og bliver begravet okt. 1983 på Vejle Gamle Kirkegård. Kilde: Lisbeth Rehfeld - se også: gravstensarkivet.dk Fornavne: Petra Nielsine Efternavn: From Født/Alder: 21-02-1897 Beregnet fødeår: 1897 Gade/vej: Enghavevej 1 Matrikelnummer: B22a Ejer af ejendom: Vejle Kommune Database: Skattemandtal 1930 Kilde: vejlestadsarkiv.dk Sønner: Fornavne: Nis-Jørn Efternavn: From Født/Alder: 20-01-1921 Beregnet fødeår: 1921 Gade/vej: Enghavevej 1 1.sal Matrikelnummer: B 22a Ejer af ejendom: Vejle Kommune Database: Skattemandtal 1925 Fornavne: Ib Efternavn: From Født/Alder: 18-05-1925 Beregnet fødeår: 1925 Gade/vej: Enghavevej 1 1.sal Matrikelnummer: B 22a Ejer af ejendom: Vejle Kommune Database: Skattemandtal 1925 Kilde: vejlestadsarkiv.dk