Correll_Dohlmann

Anne Cathrine Jørgensen1862

Name
Anne Cathrine Jørgensen
Birth October 27, 1862
Alias
Anne Cathrine From f. Jørgensen

Hjemmedøbt November 30, 1862 (Age 34 days)
Christening June 14, 1863 (Age 7 months)
MarriageNis Rasmussen FromView this family
indskrevet i Vejle sogns kirkebog og ikke i Hornstrup sogn
September 17, 1886 (Age 23 years)
Birth of a son
#1
Erik From
February 7, 1897 (Age 34 years)
Christening of a sonErik From
April 11, 1897 (Age 34 years)
Marriage of a childErik FromPetra Nielsine HansenView this family
September 19, 1920 (Age 57 years)
Death of a sonErik From
December 11, 1954 (Age 92 years)
Burial of a sonErik From
December 15, 1954 (Age 92 years)
Death

Family with Nis Rasmussen From - View this family
husband
herself
Marriage: September 17, 1886Hornstrup
10 years
son
Erik From
Birth: February 7, 1897 34 34Skyttehusgade 21, Vejle
Death: December 11, 1954Århus Kommunehospitalet, i Århus Sct. Johannes sogn

Shared note
Anne Cathrine Jørgensen alias Anne Cathrine From f. Jørgensen Født: 27-10-1862 i Vejle, Nørvang herred og hjemmedøbt der 30-11-1862. Fremstillet 14-06-1863 i Vejle Sct. Nicolai kirke - datter af kleinsmed Jens Jørgensen og hustru Anne Marie Nicoline Jensen. Kilde. KB-opslag 299, nr. 81. Vejle sogn. Nørvang herred. Vejle amt. År 1854-1867. KB_C441_C_010_11a11a12 Konfirmeret 18-04-1877: Ane Cathrine Jørgensen, Vejle, f. 27-10-1862 i Vejle, datter af kleinsmed Jens Jørgensen og hustru Ane Marie Nicoline Jensen, Vejle, bliver konfirmeret 18-04-1877 i Vejle Sct. Nicolai kirke. Vaccineret den 18-09-1868 af Ørbæk. Kilde: KB-opslag 114, nr. 11. Vejle sogn. Nørvang h. Vejle a. År 1865-1878. KB_C441_C_022_04e01e02. Gift 17-09-1886: Ungkarl, købmand Nis Rasmussen From af Vejle, 33 år gl..) døbt 01-02-1863 i Gram kirke, konfirmeret palmesøndag 1878 = 12-04-1878 i Skærbæk kirke, vaccineret 15-07-1864; understøttelsesattest dateret Øster-Gasse, (Skærbæk sogn) 30-07-1886; faderens tilladelse dateret Skærbæk d. 05-09-1886) gifter sig 17-09-1886 i Hornstrup (indskrevet i Vejle sogns kirkebog og ikke i Hornstrup sogn) med pigen Anne Cathrine Jørgensen hos faderen i Vejle, 23 år gl. (døbt 14-06-1863, konfirmeret 18-04-1877 i Vejle kirke; vaccineret den 18-09-1868 af Ørbæk. Faderen er forlover. Forlovere: S. Dinesen, drejermester. Jens Jørgensen, kleinsmed i Vejle (brudens far). Kilde: KB-opslag 194, nr. 30. Vejle sogn. Nørvang h. Vejle a. År 1865-1891. KB_C441_C_024_07c07c08 Folketælling og bosteder: Fornavne: Anna Katrine Efternavn: From Født/Alder: 27-10-1862 Beregnet fødeår: 1862 Gade/vej: Skyttehusgade 11 Matrikelnummer: B 32t Ejer af ejendom: Mikkelsen, Kristen Database: Skattemandtal 1900 FT-1901: Skyttehusgade 11, Vejle: Nis Rasmussen From, f. 26-12-1862 i Haderslev amt, gift i 1886, husfar, købmand, tilflyttet fra Ribe i 1882. 5 levende og 3 døde børn i ægteskabet. >> Ana Kathrina From, f. 27-10-1862 i Vejle, gift i 1886, husmor. 5 levende og 3 døde børn i ægteskabet. Ellen Marie From, f. 12-02-1887 i Vejle, ugift, barn Ana Elisabet From, f. 31-10-1883 i Vejle, ugift, barn Otto From, f. 05-07-1895 i Vejle, ugift, barn Erik From, f. 07-02-1897 i Vejle, ugift, barn Bodil From, f. 16-04-1898 i Vejle, ugift, barn Kilde: FT-opslag 21. FT1901_0124_00155