Correll_Dohlmann

Wilhelm Heinrich NielsenAge: 5 years18621868

Name
Wilhelm Heinrich Nielsen
Birth December 27, 1862 37 30
Alias
Vilhelm Heinrich Nielsen

Christening November 29, 1863 (Age 11 months)
Birth of a brotherChristian Nielsen
April 22, 1865 (Age 2 years)
Christening of a brotherChristian Nielsen
March 17, 1866 (Age 3 years)
Death of a brotherChristian Nielsen
March 25, 1866 (Age 3 years)
Burial of a brotherChristian Nielsen
March 30, 1866 (Age 3 years)
Birth of a brotherChristian Nielsen
March 26, 1867 (Age 4 years)
Christening of a brotherChristian Nielsen
July 14, 1867 (Age 4 years)
Death of a brotherChristian Nielsen
August 10, 1868 (Age 5 years)
Burial of a brotherChristian Nielsen
August 16, 1868 (Age 5 years)
Death September 22, 1868 (Age 5 years)
Burial September 27, 1868 (5 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: August 10, 1856Vor Frelsers kirke, Kbh.
4 months
elder brother
Carl Emil Nielsen Post
Birth: November 30, 1856 31 24Sankt Annægade 276. Kbh. i Vor Frelser sogn
Death: April 8, 1885Frederiks hospital, Kbh.
2 years
elder brother
2 years
elder brother
21 months
himself
Wilhelm Heinrich Nielsen
Birth: December 27, 1862 37 30Lille Regnegade 5, Kbh. i Trinitatis sogn
Death: September 22, 1868Lille Regnegade 11, Kbh. i Trinitatis sogn
2 years
younger brother
Christian Nielsen
Birth: April 22, 1865 39 32Lille Regnegade 11, Kbh. i Trinitatis sogn
Death: March 25, 1866Lille Regnegade 11, Kbh. i Trinitatis sogn
23 months
younger brother
Christian Nielsen
Birth: March 26, 1867 41 34Lille Regnegade 11, Kbh. i Trinitatis sogn
Death: August 10, 1868Lille Regnegade 11, Kbh. i Trinitatis sogn
2 years
younger sister
19 months
younger sister
Vilhelmine Albertine Nielsen
Birth: March 22, 1871 45 38Lille Regnegade 11, Kbh. i Trinitatis sogn
Death: May 14, 1871Lille Regnegade 11, Kbh. i Trinitatis sogn
Father’s family with Rosaline Charlotte Rue - View this family
father
step-mother
Marriage: June 19, 1853Vor Frelsers kirke, Kbh.
1 month
half-sister
Olavia Rosaline Post
Birth: July 10, 1853 27 24Dronningensgade 239, Kbh. i Vor Frelsers sogn
Death: August 1, 1853Sophiegade 343-344, Kbh. i Vor Frelsers sogn
Mother’s family with Hr_Andersen - View this family
step-father
mother
Divorce: 1853Forholdet ophævet
18 months
half-sister

Shared note
ID 224-3a5a5: Wilhelm Heinrich Nielsen alias Vilhelm Heinrich Nielsen Født: 27-12-1862 på Lille Regnegade 5, Kbh. i Trinitatis sogn og døbt 29-11-1863 i Trinitatis kirke, Kbh. - søn af (ID 224-3a5a) Christian Nielsen (Post), snedkersvend, og hustru Caroline Rasmussen Bang, Lille Regnegade 5, Kbh. Kilde: KB-opslag 60, nr. 266. Trinitatis sogn. År 1861-1867. KB_012_2_009_K03-06-A. Død 22-09-1868: Vilhelm Heinrich Nielsen dør 22-09-1868 på Lille Regnegade 11, Kbh. i Trinitatis sogn, 5 år gl., og bliver begravet 27-09-1868 fra Trinitatis kirke, Kbh. Snedkersvends datter (læs: søn), på Lille Regnegade 11, Kbh. Kilde: KB-opslag 126, nr. 147. Trinitatis sogn. År 1853-1884. KB_012_2_026_K05-12-A ------------------------------------------------------------------------------------------------- ID 224-3a5a5: Wilhelm Heinrich Nielsen er 2 x tipoldebarn af: ID 448: Johann Correll og hustru (ID 449) Fru Ane Cathrine Correll, der er Lise-Lone's 5 x tipoldeforældre -------------------------------------------------------------------------------------------------