Correll_Dohlmann

Louise Maar Møller1864

Name
Louise Maar Møller
Birth August 15, 1864
Alias
Louise Maar Museth f. Møller

Christening September 11, 1864 (Age 27 days)
Birth of a son
#1
Hans Aage Museth
October 29, 1892 (Age 28 years)
Christening of a sonHans Aage Museth
November 1, 1892 (Age 28 years)
Birth of a daughter
#2
Asta Valborg Museth
July 1, 1894 (Age 29 years)
Christening of a daughterAsta Valborg Museth
July 10, 1894 (Age 29 years)
MarriageHans MusethView this family
January 12, 1896 (Age 31 years)
Birth of a son
#3
Karl Frederik Vilhelm Kasper Museth
November 19, 1896 (Age 32 years)
Christening of a sonKarl Frederik Vilhelm Kasper Museth
December 27, 1896 (Age 32 years)
Birth of a son
#4
Vilhelm Georg Eifrig Kristoffer Museth
May 19, 1899 (Age 34 years)
Christening of a sonVilhelm Georg Eifrig Kristoffer Museth
August 13, 1899 (Age 34 years)
Birth of a son
#5
Henry Kjertan Johannes Museth
October 10, 1901 (Age 37 years)
Birth of a son
#6
Orla Louis Frits Karlo Museth
November 21, 1903 (Age 39 years)
Christening of a sonOrla Louis Frits Karlo Museth
August 14, 1904 (Age 39 years)
Birth of a daughter
#7
Gudrun Henriette Marie Kristine Museth
November 12, 1908 (Age 44 years)
Christening of a daughterGudrun Henriette Marie Kristine Museth
August 15, 1909 (Age 45 years)
Death of a husbandHans Museth
October 1, 1918 (Age 54 years)

Death of a sonHans Aage Museth
January 24, 1919 (Age 54 years)

Death

Family with Hans Museth - View this family
husband
herself
Marriage: January 12, 1896Skt. Stefans kirke, Kbh.
-3 years
son
20 months
daughter
2 years
son
3 years
son
2 years
son
2 years
son
5 years
daughter

Shared note
Louise Maar Møller Indskrevet i KB som Luise Maar Møller alias Louise Maar Museth f. Møller Født: 15-08-1864 i Åbenrå, Rise herred og døbt 11-09-1864 i Åbenrå kirke - datter af murermester Niels Ludvig Møller (Neue Brinke) og hustru Luise Thomasine Henriette f. Maar (38 år gl.). Kilde: KB-opslag 98, nr. 142, side 195. Åbenrå, Rise herred, Åbenrå amt. År 1858-1882. KB_1892_AA064_AB_005_0195a-F. Gift 12-01-1896: Ungkarl Hans Museth, cigarmager på 35 år, Stengade 15, 5. sal, Kbh. (f. 07-09-1860 i Kbh., søn af skrædder Chr. Friedrich Vilh. Museth og hustru Johanne Dorthea f. Magnussen, Frederiks Hospital), gifter sig 12-01-1896 i Skt. Stefans kirke, Kbh. med pige Louise Maar Møller på 31 år, Nørrebrogade 205, 2. sal, Kbh. (f. 15-08-1864 i Apenrade (Åbenrå), datter af murer Niels Ludvig Møller og hustru Lovise Thomasine f. Maar, Murergade 13, 2. Kilde: KB-opslag 136, nr. 4. Skt. Stefan. År 1892-1897. KB_1892_033_3_040_0135a-V Folketællinger og bosteder: Moderen i 1840: FT-1840: København (Staden), Lille Helliggeiststræde 157, 1 sal, 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, D2362: Ane Kirstine Larsen, 46, Enke, Lærerinde ved den quindelige velgjørende stiftelses pigeskole >> Louise Thomachine Henriette Maar, 14, Ugift, Faste elever ved skolen Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 30-3-1892: >> Louise Maar Møller, f. 15-8-1865, Aabenraa, Slesvig, Stillinger: Fabrikarbeiderske, ugift Adresser: 04-03-1892: Fra Kapelvej 23, 5. sal til Thorsgade 38, 3. 30-02-1892: Fra Thorsgade til Solitudevej 10, 3. 10-05-1892: Tjørnegade 11, 2. - hos bogbinder Schrøder 28-07-1892: Frameldt 01-11-1893: Birkegade 8, 4. - hos Sørensen 06-06-1894: Indlagt på Fødselsstiftelsen 01-11-1894: Birkegade 8, 4. Kilde: politietsregisterblade.dk, blad 595, rl 25, st 6 FT-1901: Kapelvej 21, København: Hans Museth, f. 07-09-1860 i Kbh., gift, husfar, cigarmager. Tilflyttet i 1894 fra Stengade 15. Gift 1894 (læs: 1896). 4 levende og 1 barn død i ægteskabet. >> Louise Marie (læs: Maar) Museth, f. 15-08-1864 i Aabenraa, Slesvig, gift, husmor. Hans Aage Museth, f. 29-10-1892 i Kbh., barn Asta Valborg Museth, f. 01-07-1894 i Kbh., barn Carl Frederik Vilhelm Kasper Museth, f. 19-11-1896 i Kbh., barn Wilhelm Georg Museth, f. 19-05-1899 i Kbh., barn Kilde: FT-opslag 80. FT1901_0014_01523. FT-1911: Østre Fasanvej 212, 4. sal, th., Forhuset, København: Hans Museth, f. 07-09-1860 i Kbh., gift, husfar, cigarmagersvend >> Louise Marie (læs: Maar) Museth, f. 15-08-1864 i Aabenraa, Slesvig, gift, husmor Hans Aage Museth, f. 29-10-1892 i Kbh., barn, blikkenslagerlærling Asta Valborg Museth, f. 01-07-1894 i Kbh., barn, papirarbejderske Carl Frederik Vilhelm Museth, f. 19-11-1896 i Kbh., barn Vilhelm Georg Museth, f. 19-05-1899 i Kbh., barn (alias Vilhelm Georg Eifrig Kristoffer Museth) Henry Kjærtan Museth, f. 10-10-1901 i Kbh., barn (alias Henry Kjertan Johannes Museth) Orla Museth, f. 21-11-1903 i Kbh., barn (alias Orla Louis Frits Karlo Museth) Gudrun Museth, f. 12-11-1908 i Kbh., barn (alias Gudrun Henriette Marie Kristine Museth) Kilde: FT-opslag 145. FT1911_0058_01443 Bopæl meldt i Kbh.: >> Louise Marie (læs: Maar) Museth, f. 15-08-1864 i Aabenraa, enke den 01-10-1918 efter cigarmager Hans Museth. Adresser: 01-11-1906: Ø. Fasanvej 212, 4. sal 01-05-1912: Nørrebrogade 166a, 1. sal 01-11-1915: Griffenfeldtsgade 50A, 3. sal 07-10-1918: Griffenfeldtsgade 50A, 3. sal Kilde: politietsregisterblade.dk, blad 3339, rl 24, st 6 (Nørrebro) FT-1921: Griffenfeldts Gade 50A, Kbh.: >> Enke Luise Maar Museth f. Møller bor på Griffenfeldts Gade 50A, Kbh. sammen med sine børn. Kilde: FT-opslag 94. FT1921_00019_00890