Correll_Dohlmann

Mads Jørgensen SkræpAge: 36 years17101746

Name
Mads Jørgensen Skræp
Birth about March 1710 39 35
Alias
Mads Jørgensen Birch - Mads Birch

Christening March 25, 1710
Birth of a sisterAnne Jørgensdatter Skræp
about January 1713 (Age 2 years)
Occupation
Forpagter på Raschenberg

Christening of a sisterAnne Jørgensdatter Skræp
February 11, 1713 (Age 2 years)
Birth of a brotherHans Jørgensen Skræp
about December 1716 (Age 6 years)
Christening of a brotherHans Jørgensen Skræp
December 26, 1716 (Age 6 years)
Death of a fatherJørgen Rasmussen Skræp
September 1722 (Age 12 years)
MarriageKaren JacobsdatterView this family
about 1739 (Age 28 years)

Death of a brotherRasmus Jørgensen Skræp
February 1746 (Age 35 years)
Death of a brotherIver Jørgensen Skræp
about February 20, 1746 (Age 35 years)
Burial of a brotherRasmus Jørgensen Skræp
February 24, 1746 (Age 35 years)
Burial of a brotherIver Jørgensen Skræp
February 24, 1746 (Age 35 years)
Death of a brotherHans Jørgensen Skræp
about April 2, 1746 (Age 36 years)
Burial of a brotherHans Jørgensen Skræp
April 6, 1746 (Age 36 years)
Death July 1746 (Age 36 years)
Burial July 13, 1746 (Age 36 years)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: October 13, 1695Nr. Broby kirke
11 months
elder brother
20 months
elder brother
2 years
elder brother
3 years
elder brother
3 years
elder brother
4 years
himself
3 years
younger sister
4 years
younger brother
Hans Jørgensen Skræp
Birth: about December 1716 45 41på Skræppenborg, Brylle sogn
Death: about April 2, 1746på Skræppenborg, Brylle sogn
Family with Karen Jacobsdatter - View this family
himself
wife
Marriage: about 1739

Shared note
ID 220-5: Mads Jørgensen Skræp alias Mads Jørgensen Birch - Mads Birch Født ca. marts 1710 på Skræppenborg, Brylle sogn og døbt 25-03-1710 i Brylle kirke - søn af (ID 440) Jørgen Rasmussen i Skræppenborg (alias Jørgen Rasmussen Skræp) og (ID 441) Anna Iversdatter. Kilde: KB-opslag 100, sp.2, nr.2. Brylle. År 1646-1779. Erhverv: Forpagter på Raschenberg. Gift ca. 1739 med Karen Jacobsdatter Død juli 1746: Mads Jørgensen Birch dør i juli 1746 i Marslev sogn, 36 år gl. og begravet 13-07-1746 på Marslev kirkegård. Kilde: Slægtsbog Evald Andersen. Mads Jørgensen Skræp antog navnet Mads Jørgensen Birch. Ifølge Odense amts skifteprotokol 1741-60: 2 holdtes der skifte 4. aug. 1746 på Klarskov i Bjerge herred efter salig Mads Jørgensen Birch samme sted på 30. dagen, enken Karen Jacobsdatter og 4 børn: ID 220-5a: Jørgen Madsen, 6 år, ID 220-5b: Mette Chatarina Madsdatter, 5 år, ID 220-5c: Anna Elsebeth Madsdatter, 4 år , ID 220-5d: Dorothea Madsdatter, 1/4 år. Mads Birchs ugifte søster (ID 220-6) Anne Jørgensdatter skulle arve 133 rdl. 2 m. med den condition, at moderen (ID 441) Anna Iversdatter i Skræppenborg deraf skal oppebære renten så længe hun lever, og efter hendes død, skal salig Mads Jørgensens enke udbetale den fulde kapital til bemeldte Anne Jørgensdatter.