Correll_Dohlmann

Karla Hertha Lindenhoff1892

Name
Karla Hertha Lindenhoff
Birth February 17, 1892
Alias
Karla Hertha Thomas f. Lindenhoff og Karla Hertha Hansen f. Lindenhoff

Christening July 31, 1892 (Age 5 months)
Birth of a daughter
#1
Oscaria Ingeborg Solveig Hansen
September 4, 1910 (Age 18 years)
Christening of a daughterOscaria Ingeborg Solveig Hansen
September 25, 1910 (Age 18 years)
MarriageOskar Vilhelm ThomasView this family
May 19, 1911 (Age 19 years)
Birth of a daughter
#2
Hertha Anna Valborg Thomas
December 20, 1911 (Age 19 years)
Christening of a daughterHertha Anna Valborg Thomas
October 6, 1912 (Age 20 years)
Birth of a son
#3
Aage Villy Thomas
July 3, 1913 (Age 21 years)
Christening of a sonAage Villy Thomas
March 22, 1914 (Age 22 years)
DivorceOskar Vilhelm ThomasView this family
January 26, 1920 (Age 27 years)
MarriageKardorff Konstantin Trepka HansenView this family
March 26, 1920 (Age 28 years)
Death of a husbandOskar Vilhelm Thomas
January 30, 1927 (Age 34 years)
Burial of a husbandOskar Vilhelm Thomas
February 4, 1927 (Age 34 years)
Death of a sonAage Villy Thomas
June 4, 1993 (Age 101 years)
Death

Family with Oskar Vilhelm Thomas - View this family
ex-husband
herself
Marriage: May 19, 1911b.v. på Københavns Rådhus
Divorce: January 26, 1920Skilt
-8 months
daughter
16 months
daughter
18 months
son
Family with Kardorff Konstantin Trepka Hansen - View this family
husband
herself
Marriage: March 26, 1920Bådstuen, Kbh.

Shared note
Karla Hertha Lindenhoff alias Karla Hertha Thomas f. Lindenhoff og Karla Hertha Hansen f. Lindenhoff Født: 17-02-1892 på Nordbanegade 12, 3. sal, Kbh. i Skt. Stefans sogn og døbt 31-07-1892 i Skt. Stefans kirke, Kbh. - datter af blikkenslager Carl Frederik Lindenhoff, f. 13-02-1849 i Kbh., og hustru Ida Martine Lindenhoff f. Frederiksen på 38 år, f. 06-11-1854 i Kbh. Kilde: KB-opslag 158, nr. 17. Skt. Stefans sogn. År 1892-1894. KB_1892_033_3_016_0157a-FK. Konfirmeret 08-04-1906: Karla Hertha Lindenhoff, f. 17-02-1892 i Skt. Stefans sogn og døbt 31-07-1892 i Skt. Stefans kirke, Kbh., bliver konfirmeret 08-04-1906 i Kapernaum kirke, Kbh. Datter af blikkenslager Carl Frederik Lindenhoff og hustru Ida Martine Lindenhoff f. Frederiksen, Ørstedsvej 2, st., Kbh. Kilde: KB-opslag 191. nr. 34. Kapernaums sogn. År 1902-1913. KB_1892_126_3_010_0190a-CP. Gift 19-05-1911: Oskar Vilhelm Thomas, maskintrykker, f. 04-10-1886 i København, trykker, gifter sig borgerligt 19-05-1911 for Københavns Magistrat med strygejomfru Karla Hertha Lindenhoff, f. 17-02-1892 i København. Kilde: Børnenes fødsler og dåb. Parret separeret ca. 1915. Skilsmisse af 26-01-1920. Kilde: Karlas 2. ægteskab Gift 26-03-1920: Ungkarl, skibsbygger Kardorff Konstantin Trepka Hansen, boende Slotsgade 27, Kbh. (f. 29-10-1892 i Kbh., søn af arbejdsmand Jeremias Cordua Hansen og afdøde hustru Christiane f. Christensen) gifter sig 26-03-1920 i Bådstuen, Kbh. med fraskilt Karla Hertha Thomas f. Lindenhoff, boende Skodsborggade 7, Kbh. (f. 17-02-1892 i Kbh., datter af afdøde blikkenslager Carl Frederik Lindenhoff og efterlevende enke Ida Martine Lindenhoff f. Frederiksen, boende Baggesensgade 46, st. Brudens 1. mand: Maskintrykker Oskar Vilhelm Thomas. Skilsmisse af 26-01-1920 med tilladelse til nyt ægteskab. Forlovere: Brudens mor samt kusk Axel Larsens hustru, Anna Marie Sofie f. Lindenhoff, Rantzausgade 42. Kilde: KB-opslag 275, nr. 31. Skt. Stefans sogn. År 1910-1920. KB_1892_033_3_043_0274a-V. Folketællinger: Forældrene: FT-1885: København (Staden), Kjøbenhavn Vester Kvarter, Gaasegade 4, matr. 140, 2. Sal, 7, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, D3954: >> Carl Frederik Lindendorf, 35, Gift, Huusfader, Blikkenslagersvend, Kjøbenhavn >> Ida Martine Lindendorf, 31, Gift, Huusmoder, Kjøbenhavn Carl Ch. Lindendorf, 8, Ugift, Barn, Kjøbenhavn Anna Lindendorf, 6, Ugift, Barn, Kjøbenhavn Rekart Lindendorf, 5, Ugift, Barn, Kjøbenhavn Martha Lindendorf, 3, Ugift, Barn, Kjøbenhavn Hedevig Stine Lindendorf, 1, Ugift, Barn, Kjøbenhavn Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 01-05-1906 >> Carla Hertha Lindenhoff, f. 17-02-1892 i København Stillinger: Tj. Adresser: 01-05-1906: Ørnevej 9, stuen - hos Hjemmet 03-08-1906: Kurlandsgade 4 - hos Christoffersen 01-05-1907: Blekingegade 3 , stuen - hos Christoffersen 04-04-1908: Dagmarsvej 10, stuen - hos Hjemmet 01-11-1908: Dagmarsvej 10, 2. 01-05-1909: Frederikssundsvej 36 , 3. - hos Hjemmet Registrators kommentar: Havehus. 01-11-1910: Frameldt Kilde: politietsregisterblade.dk - blad 3120, rl 17, st 8 01-05-1911: Nørrebrogade 56, 1. Kbh. - Carla Hertha Lindenhoff, f. 17-02-1892 i Kbh., strygerske Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 01-11-1900 for Oscar Vilhelm Thomas, f. 04-10-1886 i København Stillinger: Trykker >> Ægtefælle: Carla Hertha Thomas, f. 17-02-1892 i København Adresser: 01-04-1900: Kapelvej 21, stuen 01-11-1902: Griffenfeldtsgade 28, 5. 01-11-1911: Ørnevej 6 B 03-02-1916: Griffenfeldtsgade 28, 5. - hos Sørensen 01-05-1917: Griffenfeldtsgade 28, 5. - hos Sørensen 01-11-1918: Griffenfeldtsgade 28, 5. - hos Sørensen Kilde: politietsregisterblade.dk, blad 3550, rl 38, st 6 Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 23-11-1915 >> Hovedperson: Carla Hertha Thomas f. 17-02-1892 i København Ægtefælle: Oscar Vilh. Thomas f. 04-10-1886 Adresser: 23-11-1913: Fra Ørnevej 4 til Carolinevej 12, 3. - hos Jørgensen 01-02-1916: Frameldt 01-05-1916: Ordrupsgade 7, 5. - hos Lindenhof 01-11-1916: Skodsborggade 7, 5. Kilde: politietsregisterblade.dk - blad 866, rl 32, st 8 FT-1921: Skodsborggade 7, 5. sal, th. København: Kardorf Konstantin Trepka Hansen, f. 29-10-1892 i Kbh., gift, husfar, skibsbygger >> Karla Hertha Hansen, f. 17-02-1892 i Kbh., gift, husmor (gift 26-03-1920 i Bådstuen, Kbh. - se Skt. Stefans sogn) Solvej Ingeborg Thomas, f. 04-09-1910, ugift, datter Kilde: FT-opslag 16. FT1921_00047_00330