Correll_Dohlmann

Oscaria Ingeborg Solveig Hansen1910

Name
Oscaria Ingeborg Solveig Hansen
Birth September 4, 1910 23 18
Alias
Oscaria Ingeborg Solveig Thomas

Christening September 25, 1910 (Age 21 days)
Marriage of parentsOskar Vilhelm ThomasKarla Hertha LindenhoffView this family
May 19, 1911 (Age 8 months)
Birth of a sisterHertha Anna Valborg Thomas
December 20, 1911 (Age 15 months)
Christening of a sisterHertha Anna Valborg Thomas
October 6, 1912 (Age 2 years)
Birth of a brotherAage Villy Thomas
July 3, 1913 (Age 2 years)
Christening of a brotherAage Villy Thomas
March 22, 1914 (Age 3 years)
Marriage of a parentKardorff Konstantin Trepka HansenKarla Hertha LindenhoffView this family
March 26, 1920 (Age 9 years)
Death of a fatherOskar Vilhelm Thomas
January 30, 1927 (Age 16 years)
Death of a brotherAage Villy Thomas
June 4, 1993 (Age 82 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: May 19, 1911b.v. på Københavns Rådhus
Divorce: January 26, 1920Skilt
-8 months
herself
16 months
younger sister
18 months
younger brother
Mother’s family with Kardorff Konstantin Trepka Hansen - View this family
step-father
mother
Marriage: March 26, 1920Bådstuen, Kbh.

Shared note
Oscaria Ingeborg Solveig Hansen Oprindelig døbt Oscaria Ingeborg Solveig Thomas *) Født: 04-09-1910 på Lyongade 3, 4. sal, Kbh. i Sundby sogn og døbt 25-09-1910 i Sundby kirke, Kbh. - datter af ugift, strygejomfru Carla Hertha Lindenhoff, f. 17-02-1892 i Kbh. Udlagt barnefader: Maskintrykker Oskar Vilhelm Thomas, f. 04-10-1886 i Kbh., Griffenfeldsgade 28, 5. sal, Kbh. Faddere: Maskinarbejder F. C. Andersen og hustru, Lyongade 3, 4. sal. Blikkenslager C. F. Lindenhoff, Frederikssundsvej 36, 3. Ugift Eleonora Thomas, Griffenfeldsgade 28, 5. Anmærkninger: Moderen opholdt sig 10-mdrs.dagen før fødslen på Frederikssundsvej 36. 3. Forældrene borgerligt ægteforenet 19-05-1911 for Københavns Magistrat. *) Tilladelse til at føre familienavnet Hansen iht. kgl. bevilling af 03-06-1921. Kilde: KB-opslag 241, nr. 98. Sundby sogn. År 1908-1910. KB_1892_044_3_018_0264a-FK. Konfirmeret 12-10-1924: Oscaria Ingeborg Solveig Hansen, f. 04-09-1910 i Sundby sogn og døbt 25-09-1910 i Sundby kirke, Kbh., boende Skodsborggade 7, 5. sal, Kbh., bliver konfirmeret 12-10-1924 i Skt. Stefans kirke, Kbh. Datter af maskintrykker Oscar Vilhelm Thomas Hansen (NB! faderens familienavn er IKKE Hansen men Thomas - se iøvrigt Oscaria's fødsel) og Carla Hertha Lindenhoff (se FT-1921 - hvor moderen står som værende gift med Kardorf Konstantin Trepka Hansen). Kilde: KB-opslag 237, nr. 13. Skt. Stefans sogn. KB_1892_033_3_037_0253a-CP. Folketælling: FT-1921: Skodsborggade 7, 5. sal, th. København: Kardorf Konstantin Trepka Hansen, f. 29-10-1892 i Kbh., gift, husfar, skibsbygger (gift 26-03-1920 i Bådstuen, Kbh. - se Skt. Stefans sogn) Karla Hertha Hansen, f. 17-02-1892 i Kbh., gift, husmor >> Solvej Ingeborg Thomas, f. 04-09-1910, ugift, datter Kilde: FT-opslag 16. FT1921_00047_00330