Correll_Dohlmann

Fritz William Reinager1885

Name
Fritz William Reinager
Birth November 13, 1885 42 29
Alias
Fritz William Jonassen og Fritz William Ilstrup

Christening November 29, 1885 (Age 16 days)
Birth of a half-sisterGudrun Hansy Astrid Andersen
March 8, 1890 (Age 4 years)
Occupation
Tapetserer. Skotøjsarbejder

Christening of a half-sisterGudrun Hansy Astrid Andersen
May 24, 1891 (Age 5 years)
MarriageMette Kirstine StenholdtView this family
April 8, 1921 (Age 35 years)
Birth of a daughter
#1
Johanne Louise Ilstrup
February 19, 1922 (Age 36 years)
Christening of a daughterJohanne Louise Ilstrup
March 12, 1922 (Age 36 years)
DivorceMette Kirstine StenholdtView this family
June 27, 1923 (Age 37 years)
Death of a motherAgnes Lovise Andersen
May 29, 1933 (Age 47 years)
Death of a daughterJohanne Louise Ilstrup
September 10, 1958 (Age 72 years)
Death of a half-sisterGudrun Hansy Astrid Andersen
June 28, 1976 (Age 90 years)
Burial of a half-sisterGudrun Hansy Astrid Andersen
July 3, 1976 (Age 90 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: February 6, 1880Helsingør Skt. Mariæ kirke
6 years
himself
Mother’s family with Anden hr_Agnes Lovise Andersen - View this family
step-father
mother
half-sister
Mother’s family with Første hr_Agnes Lovise Andersen - View this family
step-father
mother
Divorce: 1879
6 months
half-brother
Family with Mette Kirstine Stenholdt - View this family
himself
ex-wife
Marriage: April 8, 1921b.v. på Københavns Rådhus
Divorce: June 27, 1923Vor Frue sogn, Kbh.
10 months
daughter

Shared note
Fritz William Reinager Oprindelig døbt Fritz William Jonassen 1) navneændring til Fritz William Ilstrup 2) Født: 13-11-1885 i Helsingør og døbt 29-11-1885 i Helsingør Skt. Mariæ kirke - søn af (afdød) kornmåler Fritz William Jonassen og hustru Agnes Lovise f. Andersen, på 29 år. Faddere: Sadelmager N. Andersens hustru, m.fl. Anmærkninger: 1) Navneforandring fra Jonassen til Ilstrup if. overpræsidentens skrivelse, Kbhvn. 18-09-1915. 2) Navnet: Reinager if. kgl. an.? af 12-04-1932. Hans navn er herefter: Fritz William Reinager. Kilde: KB-opslag 12, nr. 51. Helsingør Skt. Mariæ. År 1884-1891. KB_181_2_008_K01-12-A. Konfirmeret 08-04-1900: Frits William Jonassen, hos sadelmager Hansen, Stengade 41, Helsingør, bliver konfirmeret 08-04-1900 i Helsingør Skt. Mariæ kirke. Han er søn af kornmåler Fritz William Jonassen og hustru Agnes Lovise f. Andersen. Kilde: KB-opslag 21, nr. 3. Helsingør Skt. Mariæ. År 1892-1922. KB_1892_181_3_019_0020a-CD. Erhverv: Tapetserer. Skotøjsarbejder Gift 08-04-1921: Fritz William Ilstrup gifter sig borgerligt på Københavns Rådhus den 08-04-1921 med Mette Kirstine Stenholdt, f. 25-08-1892 i Sinding sogn, Hids herred, Viborg amt. Kilde: Datteren Johanne Louise Ilstrup's fødsel. Skilt 27-06-1923: Fritz William Ilstrup og hustru Mette Kirstine Ilstrup f. Stenholdt bliver skilt den 27-06-1923 i København. Fritz William Ilstrup tager den 12-04-1932 navneforandring til Fritz William Reinager. Folketællinger og bosteder - for Fritz William Reinager f. Jonassen - tidligere Ilstrup: FT-1890: Frederiksborg, Lynge-Kronborg, Helsingør Købstad, Lundegade, 6, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1890, C4989: Hans Jørgen Peter Hansen, 33, Gift, Husfader, Tapetserer, f. på Bogø Andrea Hansen, 47, Gift, Husmoder, f. i Fredensborg >> Frits William Jonassen, 4 år, Ugift, Barn, f. i Helsingør Bopæl meldt i Kbh. for >> Frits William Ilstrup, 13-11-1885 f. i Helsingør Stillinger: Tapetserer Registrators kommentar: Navneændring af 22-09-1915 (læs: fra Jonassen til Ilstrup og siden fra Ilstrup til Reinager) 01-11-1904: Fra Valdemarsgade 52, 4. sal 22-02-1904: Rigensgade 5, 4. sal 10-05-1905: Ny Kronprinsessgade 2, 3. sal 19-10-1905: Valdemarsgade 52, 4. sal - i hjemmet 01-11-1907: Kaalundsgade 6, 5. sal 28-03-1908: Nordre Frihavnsgade 78, st. 01-11-1908: Udtrukket 21-04-1920: Kaalundsgade 6, 5. sal Kilde: Registerblad 1879, rulle 0018, station 4 Vesterbro FT-1921: Kaalundsgade 6, Forhus, 5. sal, Kbh.: Agnes Lovise Jonassen, f. 01-01-1856 i Helsingør, enke, husmor, nådlerske, alderdomsunderstøttelse, tilflyttet i 1901 fra Helsingør >> Fritz William Ilstrup, f. 13-11-1885 i Helsingør, ugift, søn, skotøjsarbejder hos E. Jensen i Korsgade, tilflyttet i 1920 fra Vordingborg - NB! ændrer navn til Fritz William Reinager (Remager) Gunnar Helge Arvid Andersen, f. 04-09-1910 i Kbh., ugift, dattersøn Sophie Andersen, f. i 1887 i Tyskland, gift, tilflyttet i 1918 fra Tyskland, logerende, skotøjsarbejder (gift med William Ancker Andersen, herunder) William Andersen, f. 09-07-1879 i Kbh., gift, tilflyttet i 1918 fra Tyskland, (søn af Agnes Lovise Jonassen) Kilde: FT-1921, FT-opslag 11. FT1921_00027_00824.