Correll_Dohlmann

Mette Kirstine Stenholdt1892

Name
Mette Kirstine Stenholdt
Birth August 25, 1892
Alias
Mette Kirstine Ilstrup f. Stenholdt

Hjemmedøbt August 30, 1892 (Age 5 days)
Christening September 25, 1892 (Age 31 days)
MarriageFritz William ReinagerView this family
April 8, 1921 (Age 28 years)
Birth of a daughter
#1
Johanne Louise Ilstrup
February 19, 1922 (Age 29 years)
Christening of a daughterJohanne Louise Ilstrup
March 12, 1922 (Age 29 years)
DivorceFritz William ReinagerView this family
June 27, 1923 (Age 30 years)
Death of a daughterJohanne Louise Ilstrup
September 10, 1958 (Age 66 years)
Death

Family with Fritz William Reinager - View this family
ex-husband
herself
Marriage: April 8, 1921b.v. på Københavns Rådhus
Divorce: June 27, 1923Vor Frue sogn, Kbh.
10 months
daughter

Shared note
Mette Kirstine Stenholdt alias Mette Kirstine Ilstrup f. Stenholdt Født: 25-08-1892 i Sinding sogn, Hids herred og hjemmedøbt der 30-08-1892. Fremstillet 25-09-1892 i Sinding kirke, Hids herred. Datter af husmand Peder Stenholdt Johansen og hustru Ane Johanne Kristensen (34 år), Sinding sogn, Hids herred. Kilde: KB-opslag 65, nr. 2. Sinding sogn, Hids herred, Viborg amt. År 1892-1948. KB_1892_C264_H_020A_0085a-FK. Gift 08-04-1921: Fritz William Ilstrup gifter sig borgerligt på Københavns Rådhus den 08-04-1921 med Mette Kirstine Stenholdt, f. 25-08-1892 i Sinding sogn, Hids herred, Viborg amt. Kilde: Datteren Johanne Louise Ilstrup's fødsel. Skilt 27-06-1923: Fritz William Ilstrup og hustru Mette Kirstine Ilstrup f. Stenholdt bliver skilt den 27-06-1923 i København. Parret får sammen datteren Johanne Louise Ilstrup.