Correll_Dohlmann

Johanne Louise IlstrupAge: 36 years19221958

Name
Johanne Louise Ilstrup
Birth February 19, 1922 36 29
Alias
Johanne Louise Hansen f. Ilstrup

Christening March 12, 1922 (Age 21 days)
Death of a paternal grandmotherAgnes Lovise Andersen
May 29, 1933 (Age 11 years)
Birth of a daughter
#1
Lisa Ilstrup Hansen
October 5, 1946 (Age 24 years)
Christening of a daughterLisa Ilstrup Hansen
December 1, 1946 (Age 24 years)
Death September 10, 1958 (Age 36 years)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: April 8, 1921b.v. på Københavns Rådhus
Divorce: June 27, 1923Vor Frue sogn, Kbh.
10 months
herself
Family with Søren Bach Hansen - View this family
husband
herself
daughter
Else Hansen
daughter
Linda Hansen
daughter
Aase Hansen
daughter
son
Peter Bach Hansen
son
Knud Bach Hansen

Shared note
Johanne Louise Ilstrup alias Johanne Louise Hansen f. Ilstrup og Johanne Louise Hansen Ilstrup Født: 19-02-1922 på Rigshospitalet, Kbh., barn nr. 239A, og døbt 12-03-1922 i Rigshospitalets kirke, Kbh. - datter af skotøjsarbejder Frits William Ilstrup og hustru Mette Kirstine f. Stenholdt på 29 år, f. 25-08-1892 (i Sinding sogn), boende Kaalundsgade 6, 5. sal, Kbhvn. Forældrene borgerligt ægteforenet 08-04-1921 i København. Kilde: KB-opslag 317, nr. 231, side 317. Rigshospitalet. År 1921-1922. KB_1892_076A_3_027_0317a-FK. Gift 30-12-1941: Søren Bach Hansen gifter sig borgerligt den 30-12-1941 på Silkeborg Rådhus med Johanne Louise Ilstrup. (Parret bliver gift med kongebrev da Søren ikke er gammel nok). Kilde: Knud Bach Hansen Død 10-09-1958: Johanne Louise Hansen f. Ilstrup dør 10-09-1958 i Silkeborg, 36 år gl. Kilde: Knud Bach Hansen Parret får sammen 6 børn. Elsa Hansen Linda Hansen Aase Hansen Lisa Ilstrup Hansen Peter Bach Hansen Knud Bach Hansen