Correll_Dohlmann

Johan Henrich MøllerAge: 35 years17891824

Name
Johan Henrich Møller
Birth about 1789
Alias
Johan Henrik Møller

MarriageMaren Sophie HoumannView this family
November 3, 1818 (Age 29 years)
Birth of a son
#1
Efraim Magdalus Møller
August 20, 1819 (Age 30 years)
Christening of a sonEfraim Magdalus Møller
October 29, 1819 (Age 30 years)
Birth of a son
#2
Mads Simon Møller
August 7, 1821 (Age 32 years)
Christening of a sonMads Simon Møller
November 28, 1821 (Age 32 years)
Death July 7, 1824 (Age 35 years)
Burial July 11, 1824 (4 days after death)
Family with Maren Sophie Houmann - View this family
himself
wife
Marriage: November 3, 1818i hjemmet i Skagen
10 months
son
2 years
son
Otto Christian Ferslev + Maren Sophie Houmann - View this family
wife’s husband
wife
Marriage: February 2, 1808i hjemmet i Skagen
7 years
step-daughter
-7 years
step-daughter
2 years
step-son
3 years
step-daughter
Johan Henrich Weise + Maren Sophie Houmann - View this family
wife’s husband
wife
Marriage: June 8, 1830Volstrup præstegård

Shared note
Johan Henrich Møller alias Johan Henrik Møller Født: ca. 1789 af Skagen Erhverv: Fuldmægtig. Møller og strandingskommissionær. Gift 03-11-1818: Fuldmægtig Johan Henrik Møller, f. ca. 1789 af Skagen gifter sig i hjemmet den 03-11-1818, iflg. bevilling af 29-10-1818, med enken Maren Sophie Ferslew af Skagen. Kilde: KB-opslag 130, nr. 6, side 136. Skagens sogn. Horns h. Hjørring a. År 1814-1832. KB_C047_A_004_05b11b12. Død 07-07-1824: Johan Henrich Møller, møller og strandingskommissionær i Skagen dør af tyfus den 07-07-1824 i Skagen, 35 år gl., og bliver begravet 11-07-1824 fra Skagens kirke. Kilde: KB-opslag 145, nr. 12. Skagens sogn. Horns h. Hjørring a. År 1814-1832. KB_C047_A_004_05e05e06. 2 børn i ægteskabet.