Correll_Dohlmann

Johan Henrich WeiseAge: 63 years17701833

Name
Johan Henrich Weise
Birth about July 1770
Alias
Johan Henrik Weise

Christening December 13, 1770 (Age 5 months)
MarriageMaren Sophie HoumannView this family
June 8, 1830 (Age 59 years)
Occupation
Dr. phil. og sognepræst for Volstrup og Hørby

Death July 6, 1833 (Age 63 years)
Burial July 16, 1833 (10 days after death)
Family with Maren Sophie Houmann - View this family
himself
wife
Marriage: June 8, 1830Volstrup præstegård
Otto Christian Ferslev + Maren Sophie Houmann - View this family
wife’s husband
wife
Marriage: February 2, 1808i hjemmet i Skagen
7 years
step-daughter
-7 years
step-daughter
2 years
step-son
3 years
step-daughter
Johan Henrich Møller + Maren Sophie Houmann - View this family
wife’s husband
wife
Marriage: November 3, 1818i hjemmet i Skagen
10 months
step-son
2 years
step-son

Shared note
Johan Henrich Weise Født: ca. juli 1770 i Århus Domsogn og døbt 13-12-1770 i Århus Domkirke - søn af Johan Caspar Waise (Weise), distriktskirurg og hustru Marie Elisabeth Rehse eller Reeze Kilde: KB-opslag 439, side 269. Århus Domsogn. År 1729-1800. KB_C358_A_002_K08-11-B. Erhverv: Dr. phil. og sognepræst for Volstrup og Hørby Gift 08-06-1830: Johan Henrik Weise på 59 år, Dr. phil. og sognepræst for Volstrup og Hørby (siden 23-04-1817; forinden sognepræst i Skagen 21-05-1813) gifter sig 08-06-1830 i hjemmet iflg. kgl. bevilling med Maren Sophie f. Houmann på 48¾ år, enke af Skagen (enke efter Joh. Henrik Møller, møller og strandingskommissionær i Skagen). Kilde: KB-opslag 89, nr. 3, side 97. Volstrup sogn. Dronninglund h. Hjørring a. År 1825-1839. KB_C070_A_006_K04-01-A Død 06-07-1833: Johan Henrich Weise, dr. phil., sognepræst for Volstrup og Hørby, dør 06-07-1833 i Volstrup præstegård, 63 år gl., og bliver begravet 16-07-1833 på Volstrup kirkegård. Kilde: KB-opslag 107, nr. 8, side 143. Volstrup sogn. Dronninglund h. Hjørring a. År 1825-1839. KB_C070_A_006_K04-15-B Ingen børn i ægteskabet. Folketælling: FT-1787: Aarhus, Hasle, Aarhus Købstad, , Rosens Gade, 779, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1787, A2012: Joh. Caspar Weiss, 54, g, hosbonde, stiftskirurgus Marie Elisabeth, 40, g, hans kone * Johan Heinrich, 16, u, deres søn Marie Elisabeth, 10, u, deres datter Mette Jensdatter, 67, u, tjenestepige Johanne Pedersdatter, 28, u, tjenestepige