Correll_Dohlmann

Hedevig Mathille FerslevAge: 83 years18131896

Name
Hedevig Mathille Ferslev
Birth February 23, 1813 37 31
Alias
Hedevig Mathilde Ferslev og Hedvig Mathilde Ferslev

Hjemmedøbt March 1, 1813 (Age 6 days)
Christening April 19, 1813 (Age 55 days)
Birth of a sisterCathrine Holm Ferslev
February 15, 1815 (Age 23 months)
Christening of a sisterCathrine Holm Ferslev
July 4, 1815 (Age 2 years)
Death of a fatherOtto Christian Ferslev
July 12, 1815 (Age 2 years)
Marriage of a parentJohan Henrich MøllerMaren Sophie HoumannView this family
November 3, 1818 (Age 5 years)
Birth of a half-brotherEfraim Magdalus Møller
August 20, 1819 (Age 6 years)
Christening of a half-brotherEfraim Magdalus Møller
October 29, 1819 (Age 6 years)
Birth of a half-brotherMads Simon Møller
August 7, 1821 (Age 8 years)
Christening of a half-brotherMads Simon Møller
November 28, 1821 (Age 8 years)
Death of a sisterAnna Hedevig Ferslev
June 12, 1824 (Age 11 years)
Burial of a sisterAnna Hedevig Ferslev
June 17, 1824 (Age 11 years)
Marriage of a parentJohan Henrich WeiseMaren Sophie HoumannView this family
June 8, 1830 (Age 17 years)
Death of a sisterCathrine Holm Ferslev
between 1850 and 1885 (Age 36 years)

Death of a motherMaren Sophie Houmann
May 10, 1863 (Age 50 years)
Death March 24, 1896 (Age 83 years)
Burial March 29, 1896 (5 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: February 2, 1808i hjemmet i Skagen
7 years
younger sister
-7 years
elder sister
2 years
elder brother
3 years
herself
Mother’s family with Johan Henrich Møller - View this family
step-father
mother
Marriage: November 3, 1818i hjemmet i Skagen
10 months
half-brother
2 years
half-brother
Mother’s family with Johan Henrich Weise - View this family
step-father
mother
Marriage: June 8, 1830Volstrup præstegård

Shared note
Hedevig Mathille Ferslev - alias Hedevig Mathilde Ferslev og Hedvig Mathilde Ferslev Født: 23-02-1813 i Skagen og hjemmedøbt der 01-03-1813. Fremstillet 19-04-1813 i Skagens kirke. Datter af hr. borgerkaptajn og strandingskommissionær (herredsfoged) Otto Christian Ferslew og kone Maren Sophie Houmann. Kilde: KB-opslag 54, nr. 9. Skagens sogn. Horns h. Hjørring a. År 1802-1814. KB_C047_A_003_K02-08-B. Død 24-03-1896: Hedvig Mathilde Ferslev, ugift frøken, boende Stockholmsgade 37, Kbh., dør 24-03-1896 på bopælen, 83 år gl. og bliver begravet 29-03-1896 fra Skt. Jakobs kirke, Kbh. på Assistens kirkegård, Kbh. Datter af herredsfoged Ferslev i Skagen. Kilde: KB-opslag 284, nr. 61, side 282. Skt. Jakobs sogn. År 1892-1896. KB_1892_023_3_039_0282a-DK. Folketællinger: FT-1834: Hjørring, Dronninglund, Volstrup, Volstrup Præstegård, Præstegård, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, B6777: Jørgen Overgaard, 41, Gift, Sognepræst Johan Martin Christian Overgaard, 13, Ugift, Hans søn Johan Peter Overgaard, 11, Ugift, Hans søn Maren Sophie Houmann, 53, Enke(mand), Oppebærende ?? efter hendes afdøde mand, sognepræst Ditlev Weise. Hans Christopher Ferslev, 24, Ugift, Hendes barn af 1 ægteskab * Hedevig Mathilde Ferslev, 21, Ugift, Hendes barn af 1 ægteskab Cathrine Holm ferslev, 20, Ugift, Hendes barn af 1 ægteskab Ephraim Magdalue Møller, 15, Ugift, Hendes barn af 2 ægteskab - alias Efraim Magdalus Møller, f. 20-08-1819 i Skagen Mads Simon Møller, 13, Ugift, Hendes barn af 2 ægteskab - f. 07-08-1821 i Skagen Søren Jensen, 27, Ugift, Avlskarl Jens Christensen, 31, Ugift, Kudsk Niels Pedersen, 50, Gift, Tærsker Jens Andersen, 23, Ugift, Tærsker Jacob Nielsen, 61, Enke(mand), Røgter Christen Larsen, 9, Ugift, Røgter Johanne Nielsdatter, 26, Ugift, Kokkepige Johanne Nielsdatter, 30, Ugift, Bryggerpige Else Kirstine Jensdatter, 31, Ugift, Udgangspige Johanne Marie Schletter, 14, Ugift, Tjenestepige Erich Brøndum, 14, Ugift, Kostgjængere og søsterbørn af enkefru Weise Mads Houmann Brøndum, 8, Ugift, Kostgjængere og søsterbørn af enkefru Weise FT-1840: Aalborg, Fleskum, Aalborg Købstad, Algadens Nordre deel, No 384 og 85, 384 og 85, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, C5067: * Hedevig Mathilde Ferslev, 27, Ugift, hendes Datter (læs: datter af Maren Sophie Weise f. Houmann) Catrine Holm Ferslev, 25, Ugift, ditto [hendes Datter] - (do.) Mads Simon Møller, 19, Ugift, Disipel og hendes Søn - af (do.) Ane Sophie Birre, 23, Ugift, Tjenestepige FT-1850: København (Staden), Nørre Kvarter II, Sankt Peders Stræde 123, forhuset, 2den etage, 963, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, C1883: Maren Sophie Weise, 69, Gift, Enke efter doctor philos. Weise, lewer af pension, Skagen, Hjørring amt Hans Christopher Førslev, 39, Gift, hendes børn, Skagen, Hjørring amt * Hedvig Mathilde Førslev, 37, Ugift, hendes børn, Skagen, Hjørring amt FT-1870: Ringkøbing, Hind, Ringkøbing Købstad, Adelgade, nr. 1, forhuset, 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1870, D2654: Efraim Magdalus Møller, 49, Gift, Huusfader, Kammerraad, procurator, Skagen Anne Marie Møller, 40, Gift, Huusmoder, Dybe Sogn, Ringkjøbing Amt * Hedevig Mathilde Ferslev, 56, Ugift, Huusfaderens søster, Skagen Sophie Marie Møller, 14, Ugift, Barn, Ringkjøbing Johanne Henriette Møller, 11, Ugift, Barn, Ringkjøbing Hedevig Cathrine Mathilde Møller, 7, Ugift, Barn, Ringkjøbing Anna Marie Dagmar Møller, 4, Ugift, Barn, Ringkjøbing Johanne Christensen, 26, Ugift, Tjenestepige, Ringkjøbing Maren Sørensen, 21, Ugift, Tjenestepige, Ringkjøbing Carl Christian Carlsen, 54, Enkemand, Kudsk og gaardskarl, Rindom Sogn, Ringkjøbing Amt Bopæl meldt i Kbh. for ugift Hedevig Mathilde Ferslev f. 23-02-1813 i Skagen, død 24-03-1896 Adresser: 01-05-1892: Strandvej 135, st. - hos etatsrådinde Møller 01-11-1895: Stockholmsgade 37, st. - hos etatsrådinde Møller Kilde: politietsregisterblade.dk, blad 361, rl 6, Dødeblade.