Correll_Dohlmann

Jørgen OlesenAge: 82 years18331916

Name
Jørgen Olesen
Birth November 13, 1833
Alias
Jørgen Olsen

Occupation
Snedker

Hjemmedøbt November 15, 1833 (Age 2 days)
Christening December 22, 1833 (Age 39 days)
MarriageBirthe Kirstine SørensdatterView this family
October 27, 1857 (Age 23 years)
Birth of a son
#1
Peder Jørgen Olesen
June 28, 1867 (Age 33 years)
Marriage of a childPeder Jørgen OlesenKirsten Nielsen KjærView this family
September 27, 1892 (Age 58 years)
Death of a wifeBirthe Kirstine Sørensdatter
March 6, 1903 (Age 69 years)
Burial of a wifeBirthe Kirstine Sørensdatter
March 10, 1903 (Age 69 years)
Death November 8, 1916 (Age 82 years)
Burial November 13, 1916 (5 days after death)
Christening of a sonPeder Jørgen Olesen
September 29, 1967 (50 years after death)
Family with Birthe Kirstine Sørensdatter - View this family
himself
wife
Marriage: October 27, 1857Besser kirke, Samsø
10 years
son

Shared note
Jørgen Olesen alias Jørgen Olsen Født: 13-11-1833 i Langemark, Besser sogn, Samsø og hjemmedøbt der 15-11-1833. Dåben publiceret 22-12-1833 i Besser kirke. Søn af husmand Ole Pedersen og hustru Karen Jørgensdatter i Langemark. Kilde: KB-opslag 37, nr. 18. Besser sogn. Samsø h. Skanderborg a. År 1825-1838. KB_C437A_A_004_K02-06-A. Erhverv: Snedker Gift 27-10-1857: Ungkarl Jørgen Olesen (skrædder) snedker, 23 år gl., i Langemark, gifter sig 27-10-1857 i Besser kirke med pigen Birthe Kirstine Sørensdatter, 25 år gl., i Langemark. Forlovere: Gårdmand Mads Jørgen Sørensen og skrædder Morten Holm i Langemark. Kilde: KB-opslag 4, side 5. Besser sogn. Samsø h. Skanderborg a. År 1856-1891. KB_C437B_A_007_K01-03-A. Død 08-11-1916: Jørgen Olsen, snedker i Brundby, Tranebjerg sogn, f. 13-11-1833 i Langemark, Besser sogn, dør 08-11-1916 i Brundby, Tranebjerg sogn, Samsø birk, 82 år gl., og bliver begravet 13-11-1916 på Tranebjerg kirkegård, Samsø. Enkemand efter afdøde hustru Birthe Kirstine Olsen, f. Sørensdatter (død 06-03-1903). Deres sidste fælles bopæl var i Brundby. Faderen var husmand Ole Pedersen Molboe i Langemark. Kilde: KB-opslag 238, nr. 10. Tranebjerg sogn. Samsø h. Skanderborg a. År 1914-1922. KB_1892_C436_G_014_0255a-DM