Correll_Dohlmann

Amy Birgitte Olsen1894

Name
Amy Birgitte Olsen
Birth March 3, 1894 26 22
Alias
Amy Birgitte Nielsen f. Olsen

Christening May 27, 1894 (Age 2 months)
Birth of a sisterBirtha Elfrida Kjær Olsen
May 29, 1896 (Age 2 years)
Christening of a sisterBirtha Elfrida Kjær Olsen
August 16, 1896 (Age 2 years)
Birth of a brotherMads Kjær-Olsen
July 30, 1898 (Age 4 years)
Christening of a brotherMads Kjær-Olsen
September 11, 1898 (Age 4 years)
Death of a maternal grandmotherAne Jensdatter Ruggaard
August 17, 1899 (Age 5 years)
Birth of a brotherMarquard Kjær Olsen
May 6, 1900 (Age 6 years)
Death of a brotherMarquard Kjær Olsen
August 11, 1900 (Age 6 years)
Burial of a brotherMarquard Kjær Olsen
August 14, 1900 (Age 6 years)
Birth of a sisterBekka Elisabeth Kjær Olsen
January 18, 1902 (Age 7 years)
Christening of a sisterBekka Elisabeth Kjær Olsen
April 13, 1902 (Age 8 years)
Death of a paternal grandmotherBirthe Kirstine Sørensdatter
March 6, 1903 (Age 9 years)
Birth of a sisterFanny Franciska Kjær Olsen
May 24, 1907 (Age 13 years)
Christening of a sisterFanny Franciska Kjær Olsen
July 28, 1907 (Age 13 years)
Birth of a brotherJoran Marquart Kjær-Olesen
January 22, 1910 (Age 15 years)
Christening of a brotherJoran Marquart Kjær-Olesen
May 29, 1910 (Age 16 years)
Death of a maternal grandfatherNiels Mortensen Kjær
January 3, 1912 (Age 17 years)
Death of a paternal grandfatherJørgen Olesen
November 8, 1916 (Age 22 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: September 27, 1892Besser kirke, Samsø
3 months
elder brother
Dreng Olsen
Birth: December 30, 1892 25 21Tranebjerg by og sogn, Samsø
Death: March 23, 1893Tranebjerg by og sogn, Samsø
14 months
herself
2 years
younger sister
2 years
younger brother
21 months
younger brother
Marquard Kjær Olsen
Birth: May 6, 1900 32 28Tranebjerg by og sogn, Samsø
Death: August 11, 1900Tranebjerg by og sogn, Samsø
20 months
younger sister
5 years
younger sister
3 years
younger brother
Family with Erhard Vejby Nielsen - View this family
husband
herself
son
Birger Vejby Nielsen

Shared note
Amy Birgitte Olsen alias Amy Birgitte Nielsen f. Olsen Født: 03-03-1894 i Tranebjerg by og sogn, Samsø birk og døbt 27-05-1894 i Tranebjerg kirke - datter af snedker Peder Jørgen Olsen og hustru Kirsten Nielsen Kjær, 23 år gl., i Tranebjerg. Moderen bar barnet. Bager Laurits Bühlov i Tranebjerg. Tømrer Ole Søren Olsen i Brundby. Snedker Hans Albert Jensen i Tranebjerg. Forældrene ægteviet 27-09-1892 i Besser kirke. Kilde: KB-opslag 67, nr. 6. Tranebjerg sogn. Samsø h. Skanderborg a. År 1892-1898. KB_1892_C436_G_011_0077a-FK. Gift 11-09-1917: Ungkarl, handelskommis Erhard Vejby Nielsen (f. 28-03-1895 i Ålborg Budolfi sogn, døbt 03-05-1895 i Ålborg Budolfi kirke, søn af restauratør Erhard Vejlby Nielsen og hustru Hansine Michaeline (Mikaeline) f. Raar, i Ålborg) gifter sig borgerligt 11-09-1917 på Tinghuset i Tranebjerg, Samsø med pige Amy Birgitte Olsen, der opholder sig i Tranebjerg by og sogn (f. 03-03-1894 i Tranebjerg by og sogn, Samsø, døbt 27-05-1894, datter af biografdirektør Peder Jørgen Olsen og hustru Kirsten Nielsen Kjær, i Tranebjerg). Anm.: Udskrift af Samsø Birks ægteskabsprotokol 12-09-1917: Brudgommen er udtrådt af FK. Bruden hører til Folkekirken. De børn som fødes i ægteskabet eller er født før ægteskabet skal opdrages i Folkekirkens tro. Attest fra Ålborg Fattigvæsens kontor af 25-08-1917. Samtykke fra brudgommens forældre af 9. og 6. aug. 1917. Kilde: KB-opslag 202, nr. 10. Tranebjerg sogn. Samsø h. Skanderborg a. År 1914-1922. KB_1892_C436_G_014_0219a-V.