Correll_Dohlmann

Johanne Marie Larsen1904

Name
Johanne Marie Larsen
Birth February 15, 1904
Alias
Johanne Marie Nielsen f. Larsen

Christening April 4, 1904 (Age 49 days)
Occupation
Husassistent i 1923

Death

Family with Gunnar Peder Christoffer Nielsen - View this family
husband
herself
daughter
Helga Marie Elisabeth Nielsen

Shared note
Johanne Marie Larsen alias Johanne Marie Nielsen f. Larsen Født: 15-02-1904 på Kirkestræde 48, Neksø, Bornholm og døbt 04-04-1904 i Neksø kirke - datter af tjenestekarl (sidenhen arbejdsmand) Hans Christian Larsen og hustru Marie Kirstine Svendsen på 25 år, i Neksø. Kilde: KB-opslag 91, nr. 9. Neksø sogn. Bornholm Sønder herred. Bornholms amt. År 1902-1915. KB_1892_105_3_013_0099a-FK. Erhverv: Husassistent i 1923 Gift 30-09-1923: Ungkarl og fodermester Gunnar Peder Christoffer Nielsen på 24 år, boende Bækkegaard i Povlsker sogn (f. 14-08-1899 i Skt. Pauls sogn, Kbh., søn af enke Johanne Emma Bertha Jensen og arbejdsmand Peder Nielsen), gifter sig 30-09-1923 i Bodilsker kirke med pige og husassistent Johanne Marie Larsen på 19 år, boende Kannikegaardshuset i Bodilsker sogn (f. 15-02-1904 i Nexø, datter af arbejdsmand Hans Christian Larsen og hustru Marie Kirstine Svendsen af Kannikegaardshuset i Bodilsker sogn). Forlovere: Fodermester Ejnar Schwaner og hustru Marie, Frennegaard, Ibsker. Kilde: KB-opslag 138, nr. 9. Bodilsker sogn. Bornholm Sønder herred. Bornholms amt. År 1892-1923. KB_1892_101_3_009_0137a-V.