Correll_Dohlmann

Maren KnudsdatterAge: 31 years17061737

Name
Maren Knudsdatter
Birth about April 1706 37
Alias
NB! døbt Kirsten Knudsdatter

Christening April 18, 1706
Birth of a brotherJens Knudsen
August 1710 (Age 4 years)
Christening of a brotherJens Knudsen
September 3, 1710 (Age 4 years)
MarriageView this family
about 1723 (Age 16 years)
Death of a fatherKnud Jensen
March 1724 (Age 17 years)
Death of a motherJohanne Nielsdatter
January 1731 (Age 24 years)
Death about April 1, 1737 (Age 31 years)
Burial April 5, 1737 (4 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: October 30, 1692Brylle kirke
10 years
elder sister
-9 years
elder sister
3 years
elder brother
Jens Knudsen
Birth: about July 1696 28Brylle by, Brylle sogn
Death: about May 20, 1697Brylle by, Brylle sogn
3 years
elder brother
Dreng Knudsen
Birth: September 1699 31Brylle by, Brylle sogn
Death: September 1699Brylle by, Brylle sogn
2 years
elder sister
Karen Knudsdatter
Birth: December 10, 1701 33Brylle by, Brylle sogn
Death: December 11, 1701Brylle by, Brylle sogn
4 years
herself
Maren Knudsdatter
Birth: about April 1706 37Brylle by, Brylle sogn
Death: about April 1, 1737Brylle by, Brylle sogn
4 years
younger brother
… … + Maren Knudsdatter - View this family
herself
Maren Knudsdatter
Birth: about April 1706 37Brylle by, Brylle sogn
Death: about April 1, 1737Brylle by, Brylle sogn
Marriage: about 1723Brylle kirke

Shared note
ID 221-5: Maren Knudsdatter NB! Oprindelig døbt Kirsten Knudsdatter Født: ca. april 1706 i Brylle og døbt Kirsten Knudsdatter den 18-04-1706 i Brylle kirke - datter af (ID 442) Knud Jensen og (ID 443) Johanne Nielsdatter. Kilde: KB-opslag 100, sp.2, nr.3, side 183. Brylle sogn. Odense herred og amt. E.M. År 1646-1779. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=178833#178833,30335539 Gift 12-11-1724: Maren Knudsdatter gifter sig 12-11-1724 i Brylle kirke med ryttebonde, Laurs Simonsen. Kilde: KB-opslag 201, sp. 2. nederst. side 383. Brylle sogn. Odense herred og amt. E.M. År 1646-1779. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=178833#178833,30335640 Død ca. 01-04-1737: Maren Knudsdatter dør ca. 01-04-1737 i Brylle, 31 år gl. og bliver begravet 05-04-1737 på Brylle kirkegård. Lars Simonsens hustru i Brylle. Kilde: KB-opslag 255, sp.2. Brylle sogn. Odense herred og amt. E.M. År 1646-1779. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=178833#178833,30335694 Skifte efter Maren Knudsdatter, Brylle, X-82a, 20.6.1737 gift med Lars Simonsen, rytterbonde ID 221-5a: Anne Larsdatter 12 år (f. ca. 1724) - g.m. Lars Jørgensen, Bellinge ID 221-5b: Knud Larsen 6 år (f. 1730) ID 221-5c: Johanne Larsdatter ½ år (f. ca. 1736). Tilsynsværge morbror (ID 221-6) Jens Knudsen i Brylle. Ægtefælle: Lars Simonsen, rytterbonde, Brylle. XII-302b, 4.9.1748 Taksering pga. restance. Gæld 180 RD, aktiver 185 RD