Correll_Dohlmann

Harriette Laura Larsen1891

Name
Harriette Laura Larsen
Birth December 26, 1891 39 35
Alias
Harriette Laura Rietzke-Schultz f. Larsen og Harriette Laura Rietzkef. Larsen

Christening October 9, 1892 (Age 9 months)
Death of a fatherChristian Andreas Larsen
October 31, 1909 (Age 17 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: May 22, 1877Sønder Dalby kirke
15 years
herself
Family with William Albert Julius Rietzke-Schultz - View this family
husband
herself
son
Elo Gottfried Rietzke

Shared note
Harriette Laura Larsen alias Harriette Laura Rietzke-Schultz f. Larsen og Harriette Laura Rietzke f. Larsen Født: 26-12-1891 på Thyrasgade 5, st., Kbh. i Skt. Stefans sogn og døbt 09-10-1892 i Skt. Stefans kirke, Kbh. - datter af arbejdsmand Christian Andreas Larsen og hustru Maren Katrine (læs: Cathrine) Larsen f. Petersen (læs: Pedersen), 36 år gl., Thyrasgade 5, st., Kbh. Faddere: Jomfru Sofie Petersen, Frederiksvej 1, 1. sal. Arbejdsmand Lars Rasmussen og hustru, Nørrebrogade 209. Væver Vilhelm Hansen. Kilde: KB-opslag 253, nr. 404. Skt. Stefans sogn. År 1889-1891. KB_033_2_009_K09-18-A. Konfirmeret 08-04-1906: Harriette Laura Larsen, boende Rosagade 82, 2. sal, hos forældrene arbejdsmand Christian Andreas Larsen og hustru Maren Cathrine Pedersen, bliver konfirmeret 08-04-1906 i Skt. Stefans kirke, Kbh. Født 26-12-1891 og døbt 09-10-1892 i Skt. Stefans sogn. Elev på Raadmandsgades skole, afgangsklasse 1. Kilde: KB-opslag 191, nr. 32. Skt. Stefans sogn. År 1904-1909. KB_1892_033_3_035_0206a-CP. Gift 05-04-1920: Skrædder William Albert Julius Rietzke-Schultz, f. 04-04-1899 i Wolgast, Pommern, Tyskland, gifter sig 05-04-1920 i Helsingør kirke med Harriette Laura Larsen, f. 26-12-1891 i København. Kilde: Sønnen Elo Gottfried Rietzke's fødsel og dåb Folketællinger og bosteder: FT-1901: Gormsgade 10, 2. sal, Kbh.: Christian Andreas Larsen, f. 05-05-1852 i Dalby, tilflyttet i 1883, gift, husfar, arbejdsmand, gift 22-05-1877, 5 levende og 3 børn døde i ægteskabet Maren Kristine (læs: Cathrine) Larsen (f. Pedersen), f. 25-08-1856 i Karise, gift, husmor, gift 22-05-1877, 5 levende og 3 børn døde i ægteskabet Julius Peter Larsen, f. 13-09-1884 i Kbh., ugift, barn, kontorist Augusta Sofie Larsen, f. 11-05-1889 i Kbh. (læs: f. 04-05-1890 i Kbh.), ugift, barn * Harriet (læs: Harriette Laura) Larsen, f. 26-12-1891 i Kbh., ugift, barn Meta Katrine Larsen, f. 09-02-1894 i Kbh., ugift, barn Kaj Dusinius Larsen, f. 11-12-1896 (læs: f. 11-12-1895) i Kbh., ugift, barn (sidenhen navneforandring til Kaj Dusinius Bjørndrup) Kilde: FT-opslag 56. FT1901_0010_00224 Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 01-11-1909 * Harriet (Harriette) Laura Larsen, f. 26-12-1891 i København, Stillinger: Strygerske Adresser: 01-11-1909: Rosagade 82, 2. - i Hjemmet 12-01-1911: Tagensvej 34, stuen - hos Ahlen 01-05-1911: Frameldt 03-05-1911: Nørrebrogade 216, 1. 01-11-1912: Frameldt 01-05-1913: Nørrebrogade 216, 1. 01-05-1914: Frameldt 01-11-1914: Ægirsgade 21 01-11-1915: Balders Plads 1, 4. - i Hjemmet 15-08-1918: Husumgade 32, 2. - hos Høyer 01-11-1919: Frameldt Kilde: politietsregisterblade.dk - blad 26, rl 19, st 8 Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 15-05-1919 Særlige bemærkninger: Afhørt, Rgbl. II Hovedperson: William Albert Julius Rietzke-Schultz, f. 04-04-1889 i Pommern, Tyskland - Stillinger: Skrædersvend * Ægtefælle: Harriette Laura (født Larsen), f. 26-12-1891 i København Registrators kommentar: Gift 05-04-1920 Adresser: 15-05-1919: Fra Berlin, Tyskland til Husumgade 34, 2. - hos Høyer 31-01-1921: Genforeningspladsen 2, stuen - i egen lejlighed Kilde: politietsregisterblade.dk - blad 3865, rl 29, st 8 Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 25-01-1921 Særlige bemærkninger: Rg II, S Hovedperson: William Albert Julius Rietzke, f. 04-04-1889 i Wolgast, Stillinger: Skrædder * Ægtefælle: Harriet (Harriette) Laura Rietzke, f. 26-12-1891 i København Adresser: Fra Helsingør til Gl. Kongevej 49, 4. - hos Berg 1921: Fra Helsingør til Arnesvej 11, 2. sal Kilde: politietsregisterblade.dk - blad 2165, rl 28, st 8 FT-1921: Genforeningspladsen 2, st.th., København: William Rietzke-Schultz, f. 04-04-1889 i Wolgast, Tyskland, tilflyttet 26-01-1921 fra Helsingør, gift, husfar * Harriet. L. (læs: Harriette Laura) Rietzke-Schultz, f. 26-12-1891 i København, tilflyttet 26-01-1921 fra Helsingør, gift, husmor Elo G. (Gottfried) Rietzke-Schultz, f. 14-05-1920, tilflyttet 26-01-1921 fra Helsingør Kilde: FT-opslag 31. FT1921_00018_00475